Co zrobiło HTC z Sensem 5 czyli mniej znaczy lepiej

HTC na swoim blogu tłumaczy, dlaczego ich nakładka na Androida HTC Sense 5 wygląda tak skromnie

HTC w swoim najnowszym telefonie HTC One zrobiło rzecz dziwną - zrezygnowało z tego, co od kilku lat intensywnie rozwijało konkurując w ten sposób z innymi producentami. Chodzi o rozbudowaną nakładkę na system Android. U HTC nazywa się to Sense i aż do wersji 4 było coraz bardziej kolorowe, animowane, trójwymiarowe i rozbuchane.

Wersja HTC Sense 4 na telefonie HTC One X wyglądała następująco:

HTC Sense 4 - pstrokaty i pełen dodatkówHTC Sense 4 - pstrokaty i pełen dodatków fot. HTC

fot. HTC

Czyli dużo kolorów, wielobarwne ikony i mnóstwo efektów (chmury i słońce koło zegara są, a jakże, animowane).

A teraz, dla porównania rzut oka na HTC Sense 5, który na razie działa tylko w telefonach HTC One:

HTC Sense 5 - czerń i biel, prostota i spokójHTC Sense 5 - czerń i biel, prostota i spokój fot. HTC

fot. HTC

Tym razem jedyne kolory pochodzą ze strumienia wiadomości dostarczanych przez BlinkFeed, system wyciągający najciekawsze informacje z naszego kręgu zainteresowań. Zegar i pogoda to elegancki minimalizm. Ikony na dole ekranu zostały uproszczone. Dalej jest jeszcze spokojniej: czarnobiałe tapety, niewiele ikon na ekranie i brak widgetów.

HTC One - ekran blokady, główny ekran z informacjami i menuHTC One - ekran blokady, główny ekran z informacjami i menu fot. Gazeta.pl fot. Gazeta.pl

Co się stało HTC? Skąd taka zmiana?

Odpowiedź znajdziemy na ich firmowym blogu . Firma powołuje się tam na badania, z których wyciąga trzy podstawowe wnioski:

  • Większość ludzi nie odróżnia aplikacji od widgetów
  • Mało kto używa widgetów - wykorzystujemy właściwie tylko pogodę, zegar i widget muzyczny. Mniej niż 10% używa jakichkolwiek innych widetów.
  • Większość użytkowników niemal nie zmienia swoich ekranów. Po pierwszym miesiącu używania około 80% osób nie zmienia już niczego na ekranie głównym.

Zatem rozbuchane dodatki wyciągające dane z telefonu i prezentujące je na kolejnych widgetach wydają się być nieprzydatne. HTC poszło więc w kierunku minimalizmu - widgety, owszem, są nadal dostępne w systemie dla owych 10% osób, ale nie są eksponowane. Ile ekranów ma domyślnie wasz Android? 5? 7? HTC One na dwa. Na jednym prezentowany jest strumień informacji z BlinkFeeda, na drugim pasek wyszukiwarki Google'a. Kolejne ekrany można oczywiście dodawać, ale okazuje się, że to wcale nie jest takie potrzebne.

Czy to nowy trend? Nie wiem - zobaczymy 14 marca podczas premiery Samsunga Galaxy S IV . Bo to właśnie Samsung dyktuje warunki i sprzedaje najwięcej produktów z Androidem. Nie wiem, czy koreańska korporacja pójdzie w kierunku jeszcze większej liczby kolorów i dodatków. Galaxy S III wydawał się osiągnąć już szczyt w tej dziedzinie - ciekaw jestem, jaki procent użytkowników choćby wie, jakie możliwości ma ich telefon.

Mam nadzieję, że jednak zwycięży wizja Androida, jaką zaproponowało HTC. Ten system i tak nie jest nazbyt intuicyjny i obudowywanie go dodatkami tylko pogarsza sprawę. Nie przypadkiem oryginalny Android zrobiony przez Google, jakiego możemy zobaczyć na telefonach Nexus jest dość skromny i stonowany.

Zobacz wideo
Więcej o: