Facebook Home i HTC First - kalejdoskop opinii

Facebook zaprezentował światu Home - swój zupełnie nowy pomysł na telefon z Androidem. Co na to świat?

Przypomnijmy: chodzi o nową aplikację na telefony z Androidem, a właściwie nową wersję aplikacji Facebooka, która bardzo się... rozrasta. Od teraz FB na Androidzie dostępny będzie nie tylko z poziomu programu. Stanie się zarazem jego ekranem głównym i okienkiem, które będzie wyskakiwało podczas korzystania z różnych innych aplikacji. To tak w skrócie mówiąc.

Opinie mediów na świecie w stosunku do Facebook Home są mocno podzielone. Eliza Kern z Gigaom zwraca uwagę na to, co chce osiągnąć FB i co może mu się w związku z tym nie udać:

Zuckerberg zaznaczył, że ludzie widzą ekrany blokady na swoich telefonach setki razy dziennie, ale aplikację Facebooka sprawdzają jedynie 12-15 razy - Home chce to zmienić. Tak więc, jeśli zdecydujecie się na jego używanie, sprawi to, że będziecie częściej odwiedzać FB i odbierać więcej zawartych na nim treści. Ale czy zaczniecie także więcej ich wysyłać? To nie jest takie oczywiste.

Alexandra Chang z Wired uważa natomiast, że to dość logiczny ruch ze strony Facebooka:

Facebook jest już mocno zintegrowany z Windows Phone, gdzie może "zaludnić" zakładki z kontaktami i zdjęciami. Również w iOS 6 narzędzia społecznościowe są obecne - na tyle, na ile pozwoliło Apple. Jedyną platformą bez głębszej integracji był Android, a miał przecież przy tym o wiele więcej możliwości - biorąc pod uwagę plastyczność tego systemu.

A HTC First? Zdaniem Chang nie ma on specjalnego znaczenia. Jego sukces może jednak dać do myślenia innym:

Jeśli wokół HTC First wytworzy się wystarczające zainteresowanie, to inni twórcy telefonów mogą zechcieć produkować urządzenia z wbudowanym Facebook Home.

Natasha Lomas z TechCrunch szczegółowo podsumowuje Facebook Home , pisząc przy tym także o zagrożeniach, jakie mogą wiązać się z tym rozwiązaniem:

Facebookizacja sieci na urządzeniach mobilnych jest zagrożeniem dla otwartości, dla możliwości wyboru, dla prywatności - ale tylko, jeśli w ogóle kogoś to interesuje. Wielu ludziom zależy tylko na kontaktach ze znajomymi i chcą móc robić to w jak najprostszy sposób. W dłuższej perspektywie Home może więc oznaczać, że użytkownicy smartfonów stracą - nawet, jeśli nie będą wiedzieć, co stracili albo nie będzie ich to obchodzić.

Z kolei Damon Poeter uważa, że początkowo Home będzie raczej zabawą tylko dla nielicznych. Jego opinia była jednak całkiem pozytywna, głównie ze względu na funkcję Chat Heads, która odświeża sposób komunikacji ze znajomymi:

Czy Facebook Home będzie hitem? Początkowo pojawi się na tak niewielkiej liczbie urządzeń, że na razie będzie raczej produktem niszowym. Ale Chat Heads wywarło na mnie tak wielkie wrażenie swoją użytecznością, że to prawdopodobnie wystarczająco, żebym chciał zainstalować Home na swoim telefonie, nawet jeśli pozotałe jego elementy są słabe.

Nowa wersja aplikacji Facebooka na Androida pojawi się w Google Play 12 kwietnia. Aby ją zainstalować należy mieć najnowszą obecnie wersję Facebooka i odwiedzić sklep z aplikacjami. Na razie jednak Facebook Home będzie mógł być zainstalowany tylko na niektórych urządzeniach. Do wyboru będą HTC One (gdy już będzie dostępny), HTC One X oraz One X+, Samsung Galaxy S III, Galaxy S4 (gdy już pojawi się na rynku) i Galaxy Note II.

dane dostarcza:

Więcej o: