Gazeta.pl LIVE na iOS - jak się sprawdza?

Na iOS dostępna jest już nowa, w pełni darmowa wersja aplikacji Gazeta.pl LIVE. Jest zgrabna, intuicyjna i szybka.

Może to się wydawać niezręczne, że na portalu Technologie.gazeta.pl oceniam aplikację Gazeta.pl LIVE. Nie mogę winić czytelników jeśli na samym początku uznają mnie za nieobiektywnego. Zapewniam jednak, że do tej aplikacji podszedłem ze sporą rezerwą i oceniam jej faktyczną przydatność i jakość designu. Z zadowoleniem muszę przyznać, że nie ma się czego wstydzić - pomimo kilku potknięć, jest to jedna z najlepszych aplikacji newsowych, jakie mam na swoim telefonie.

Dla osób, które znają wcześniejsze wersje aplikacji Gazeta.pl LIVE na Androidzie i Windows Phone, wszystko będzie wyglądało po staremu. Dodano odpowiednie dla iOS smaczki i dostosowano funkcjonalność do znanych już gestów systemowych. Z głównego ekranu Gazeta.pl ruch palca od lewej do prawej wysuwa z lewego brzegu ekranu podręczne menu zawierające skróty do najważniejszych działów portalu. Można również zmienić w nim miasto wyświetlane w polu serwisów lokalnych.

Same wiadomości wyświetlane są w pojedynczej kolumnie. Przewijanie ich jest bezproblemowe, a wielkość każdego kafelka jest w sam raz - czytelny, estetyczny i zawierający tylko najpotrzebniejsze informacje jak tytuł, obrazek i godzina publikacji. Bez zbędnego zaśmiecania głównego widoku.

Gazeta.pl LIVE na iOSGazeta.pl LIVE na iOS Fot. LJ Fot. LJ

Skoro już o geście swipe wspomniałem, to z głównego ekranu aplikacji można także poruszać się w prawo. Wtedy zmieniamy aktualnie oglądany dział Gazeta.pl. Najbardziej w tym podobała mi się płynność, z jaką zmieniałem kolumny i szybkość ładowania kafelków. Przy połączeniu 3G jest to w gruncie rzeczy natychmiastowe.

Przyjemnym dodatkiem są też ustawienia, dostępne z "lewego", wspomnianego wyżej, menu. Nie ma ich zbyt wiele, ale gdy, na przykład, jesteśmy na obszarze pozbawionym szybkiego Internetu i musimy korzystać z EDGE, dobrze jest móc zredukować jakość pobieranych zdjęć, które zapychają łącze znacznie bardziej niż tekst.

Gazeta.pl LIVE na iOSGazeta.pl LIVE na iOS Fot. LJ Fot. LJ

W aplikacji Gazeta.pl LIVE znakomicie prezentują się nasze galerie. Naprawdę. Przykład możecie zobaczyć na zrzucie ekranu z mojego telefonu poniżej. Zdjęcia wyświetlane są na przyjemnym, czarnym tle, na dole ekranu mamy wygodny podgląd miniaturek, a przewijanie pomiędzy slajdami jest tak samo płynne, jak zmiana kolumn działów za pomocą gestu swipe.

Czytanie artykułów również jest przyjemnością. Od razu rzuca się w oczy elegancka animacja głównego zdjęcia, które przyjemnie się chowa, gdy przewijamy w dół strony. Co więcej, mamy również na wyciągnięcie ręki dostęp do dzielenia się artykułem przez email, SMS i serwisy społecznościowe.

Jedynym mankamentem, który jeszcze jest obecny w aktualnej wersji aplikacji, jest górny pasek nawigacji podczas czytania artykułów. Podczas przewijania w dół przyjemnie znika, niestety wystarczy, że przesuniemy tekst odrobinę do góry i od razu znów się pojawia. Jest to raczej irytujące i mam nadzieję, że niedługo zostanie poprawione. Wolałbym, aby było jak w Safari, czyli nawigacja pojawia się tylko na samym początku artykułu lub gdy pukniemy palcem w pasek statusu telefonu. Takie rozwiązanie byłoby bardziej zgodne z funkcjami już obecnymi w iOS i sprawiłoby, że już zupełnie nie miałbym się do czego przyczepić.

Gazeta.pl LIVE na iOSGazeta.pl LIVE na iOS Fot. LJ Fot. LJ

Podsumowując, zupełnie szczerze mogę polecić Gazeta.pl LIVE. Nie tylko dlatego, że jest darmowa i znajdziecie w niej moje artykuły, ale przede wszystkim dlatego, że jest znakomicie zrobiona. Jest estetyczna, treści są w niej czytelnie wyłożone, bez zbędnych fajerwerków, a co najważniejsze działa sprawnie i szybko się ładuje. Jeśli nadal mi nie wierzycie, to sprawdźcie sami. Najwyżej odinstalujecie, choć sądzę, że zostaniecie z nią na dłużej.

Aplikację na iOS możesz pobrać stąd >>>

Jeśli jednak nie jesteś posiadaczem iPhone'a ani iPada, to polecam pozostałe wersje naszej aplikacji:

Tu znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>

Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

Jako pierwszy aplikację Gazeta.pl LIVE na iOS testował Przemysław Pająk. Polecamy jego recenzję zamieszczoną w serwisie Spider's Web.

Więcej o: