Wiemy w jaki sposób Apple chce ulepszyć wyświetlacze Retina

Jednym z najważniejszych atutów urządzeń Apple jest wyświetlacz Retina o bardzo wysokiej rozdzielczości. Gigant z Cupertino pracuje już nad rozwiązaniami, dzięki którym jakość obrazu ma być jeszcze lepsza.

Obecnie w iPhone'ach, iPadach i MacBookach Pro Apple stosuje wyświetlacze wykonane w technologii Retina. Charakteryzują się bardzo wysoką rozdzielczością i jakością obrazu. Na przykład rozdzielczość wyświetlacza w iPadzie Air wynosi 2048 na 1536 pikseli przy 264 pikselach na cal (ppi). MacBook Pro ma ekran o rozdzielczości 2880 x 1800 pikseli (220ppi).

Apple zamierza ulepszyć technologię produkcji wyświetlaczy - chce użyć tzw. "quantum dots". To półprzewodniki z nano kryształów świecące pod wpływem prądu lub światła. Emitują różne kolory w zależności od rozmiaru i użytych materiałów. Ich głównymi zaletami jest małe zużycie energii i jasne, ostre kolory. Quantum Dot ma miażdżyć tradycyjne ciekłe kryształy jakością i oszczędnością, a OLEDy niską ceną. Panele tego typu mają czerpać jedną piątą energii potrzebne do podświetlenie ekranów LCD i kosztować mniej więcej połowę tego co OLEDy.

Gigant z Cupertino zgłosił swój własny wniosek patentowy opisujący sposób tworzenia ekranów "quantum dots". W dokumencie zapewnia, że technologia pozwoli uzyskać równomierne kolory, obecne wyświetlacze niezbyt dobrze wyświetlają tony żółte i pomarańczowe.

Quantum Dots w wyświetlaczach RetinaQuantum Dots w wyświetlaczach Retina Fot. za http://www.patentlyapple.com/ Fot. za http://www.patentlyapple.com/

Technologia quantum dots, choć znana od kilku lat, wciąż czeka na komercjalizację. Na rynku jest bardzo niewiele urządzeń wykorzystujących ten rodzaj wyświetlacza, jednym z nich jest Kindle Fire HDX 7.

Pod koniec zeszłego roku znaczną poprawę jakości wyświetlaczy zapowiedział też Samsung .

źródło: Okazje.info

Więcej o: