1. Co to jest Project Ara?
Projekt Ara jest przedsięwzięciem, które Google przejął wraz z Motorolą. Umożliwia ono tworzenie klientom modułowych telefonów, w których dopasować można do swoich potrzeb niemal każdy element. Poszczególne części są przez użytkownika samodzielnie wczepiane w szkielet telefonu. Taki zestaw "zrób to sam". Poza tym klienci będą mogli określać też wygląd swojego smartfona - wybierać kolory i materiały, z jakich zrobione są poszczególne elementy. Ma to się odbywać przy pomocy kreatora podobnego do Moto Maker .
2. Jak to działa?
Wszystkie moduły są wczepiane w szkielet telefonu zwany "endo". Mocowane są one za pomocą nowego rodzaju elektromagnesów, zwanych elektropermanentnymi magnesami, które nie pobierają energii z baterii telefonu. Tak jak zwykły magnes nie wymagają one zasilania, ale mają do tego dwa tryby: "włączony" i "wyłączony". Do endo możemy podczepiać dowolne elementy, ważne tylko, by pasowały do wyznaczonego dla nich miejsca. W ten sposób możemy wybrać dla siebie wyświetlacz, aparat i rodzaj procesora jaki jest nam potrzeby.
Project Ara MDK Fot. Google Fot. Google
3. Czy przez tą modułowość telefon nie będzie wielkim klockiem?
Z pewnością będzie większy, niż jednolite telefony produkowane przez Samsunga, Apple czy HTC. Zespół pracujący nad Project Ara zapewnia jednak, że starają się zminimalizować różnicę. Nie chcą stworzyć produktu, który jest duży i mało użyteczny. Dodatkowym udogodnieniem mają być trzy rozmiary endo, jakie będą oferowane klientom: mały, średni i phabletowy.
Project Ara MDK Fot. Google Fot. Google
4. A jakie właściwie będą te moduły?
Właściwie to ich różnorodność jest ograniczona wyłącznie naszą wyobraźnią. Mają to być nie tylko podstawowe podzespoły, takie jak procesor, aparat i wyświetlacz, lecz także dodatkowe i niekiedy całkiem fantazyjne elementy. Moduł NFC, skaner linii papilarnych, a nawet spirometr i alkomat. Jeśli zmieści się to do poręcznego modułu Project Ara, to możesz to wczepić.
5. Kto będzie je produkował?
Każdy, kto będzie chciał. Project Ara jest projektem otwartym i nowe moduły będą powstawały zarówno z inicjatywy dużych firm jak i małych startupów.
6. Gdzie będzie można je kupić?
Model sprzedaży jest już nam znany z Google Play - powstanie odpowiedni sklep internetowy, w którym będziemy mogli wybrać interesujący nas produkt. Możliwe również, że pojawią się także sklepy z modułami w galeriach handlowych, ale to jeszcze nie jest potwierdzona informacja.
7. Czy to oznacza koniec wymieniania telefonu na nowy?
Do pewnego stopnia tak. Na pewno co jakiś czas będziemy zmuszeni wymienić endo na nowszą wersję, ale to raczej nie będą dwa lub trzy lata, a raczej okres bliższy sześciu lat.
8. Czy to będzie dobrze działać?
Prawdopodobnie... Zespół stojący za Project Ara przywiązuje dużą wagę do ujednolicenia podstawowych wymagań, które musi spełnić każdy moduł. O ile Google zarezerwuje sobie prawo do wydawania certyfikatów na dopuszczenie poszczególnych elementów do sprzedaży wszystko powinno być w porządku.
9. Jaka będzie cena?
Google wyliczył, że koszt produkcji telefonu oscyluje pomiędzy 50 a 500 dolarów. Ten duży rozrzut sugeruje, że Project Ara może być tak tanim, lub tak drogim telefonem, jak tylko sobie tego zażyczymy.
10. Kiedy Project Ara pojawi się w sklepach?
Telefon ma się pojawić w sprzedaży już na początku 2015 roku.