SmartWatch 2 nie jest taki, jak obiecywało Sony. Ucierpiał na tym nasz czytelnik [INTERWENCJA]

Sony twierdzi, że ich nowy smartwatch jest kompatybilny ze wszystkimi telefonami z Androidem 4.0. Niestety, jeśli klient uwierzy producentowi, może zostać na lodzie z niedziałającym zegarkiem, niepotrzebnym telefonem i rabatem na 59zł na zakup smartfona marki Sony.

Sony SmartWatch 2 jest reklamowany jako kompatybilny ze wszystkimi smartfonami i tabletami działającymi na systemie Android 4.0 lub nowszym. Informują o tym zarówno oficjalna strona Sony oraz oficjalny sklep Sony Mobile. W rzeczywistości wcale tak nie jest, o czym przekonał się nasz czytelnik.

Kuba opisał najpierw swój problem na własnym blogu , po czym zwrócił się do nas o pomoc. Zakupiony przez niego Sony SmartWatch 2 nie działa z jego telefonem Acer Liquid E2. Smarftfon ma wgrany system Android w wersji 4.2.2 i został zakupiony specjalnie po to, by współpracował z zegarkiem. Jak się okazało ustanowienie połączenia pomiędzy urządzeniami jest możliwe, ale tylko na krótką chwilę. Nasz czytelnik skontaktował się więc z działem obsługi klienta Sony. Po kilku rozmowach, wymianie maili i ponownych odwiedzinach sklepu Sony zaproponowano mu możliwość zwrotu zegarka. Byłoby to jak najbardziej w porządku, gdyby nie to, że już wydał pieniądze na smartfona z Androidem, który według Sony powinien połączyć się z zegarkiem bez żadnego problemu.

SmartWatch 2 miał działać z każdym smartfonem i tabletem z systemem Android 4.0SmartWatch 2 miał działać z każdym smartfonem i tabletem z systemem Android 4.0 Fot. Sony Fot. Sony

SmartWatch 2 miał działać z każdym smartfonem i tabletem z systemem Android 4.0SmartWatch 2 miał działać z każdym smartfonem i tabletem z systemem Android 4.0 Fot. Sony Fot. Sony

Kuba uznał za stosowne, aby firma w ramach rekompensaty udzieliła mu rabatu na telefon w wysokości równej kwocie, za jaką kupił telefon Acera. W odpowiedzi firma zaoferowała jedynie rabat 10% na zakup nowego telefonu w swoim sklepie. Ostatecznie więc, aby klient nie stracił na tym pieniędzy musi kupić telefon za ponad 3 tysiące złotych.

Postanowiliśmy sami sprawdzić, czy rzeczywiście SmartWatch 2 działa ze wszystkimi telefonami. Okazało się, że zegarek Sony łączy się bez problemu z Nexusem 5, ZTE Reyo, a nawet nowym Acerem Liquid E3 z systemem w wersji 4.2.2. Niestety z Acerem Liquid E2 nie jest w stanie nawiązać stabilnego połączenia, choć zrobiliśmy wszystko, co było w naszej mocy. Sprawę pogarsza fakt, że w sieci nie ma konkretnej informacji na temat kompatybilności zegarka ze smartfonami. Jedynie Sony Mobile, zarówno w swoim sklepie internetowym jak i na swojej oficjalnej stronie, informuje, że SmartWatch 2 działa z każdym telefonem z wgranym Androidem w wersji co namniej 4.0. Z testowanych przez nas zestawień większość telefonów działała z zegarkiem bez problemu, większość to jednak nie to samo, co wszystkie. Klient ma pełne prawo czuć się wprowadzony w błąd.

O komentarz poprosiliśmy przedstawiciela Sony Mobile Polska. Odpowiedziała nam Małgorzata Górnicz:

W sprawie problemów naszego Klienta wykorzystaliśmy już wszystkie nasze wewnętrzne procedury i jak Pan widzi ? honorowo przyjmujemy winę na siebie, bez dokonywania specjalistycznej ekspertyzy jakości smartfonu i możliwości jego połączenia z naszym produktem. Możemy przy tej okazji wyrazić małe zdziwienie, że w trakcie zakupu telefonu Klient nie sprawdził kompatybilności używanego produktu ze SmartWatch 2 ? wtedy dałoby się może uniknąć wszystkich kłopotów, a nasz Klient zakupiwszy inny telefon mógłby cieszyć się z pełnego wykorzystania możliwości obu produktów. Proponowane Klientowi rozwiązanie: zwrot urządzenia oraz rabat, jest naszym zdaniem satysfakcjonujące dla obu stron.

Ostatecznie sądzę, że Kuba mógł na jakimś forum znaleźć informację o tym, że Acer Liquid E2 działa jedynie z pierwszą wersją SmartWatcha, ale z drugą już nie jest kompatybilny. Pamiętajmy jednak, że udzielanie takich informacji to nie jest zadanie dla użytkowników, dziennikarzy ani blogerów. To sama firma powinna zadbać o pełne poinformowanie klienta o cechach i wymaganiach swojego produktu. To jest niedopuszczalne, że chcąc kupić zegarek musimy przkopywać zasoby internetu, aby się dowiedzieć czy będzie on działał z naszym smartfonem, a gdy okaże się, że nie, to zostajemy z niczym.

Po naszej interwencji Sony Mobile Polska zmieniło opis zegarka SmartWatch 2 na swojej stronie internetowej .

SmartWatch 2 miał działać z każdym smartfonem i tabletem z systemem Android 4.0 fot. Sony

Więcej o: