Ofensywa Samsunga - zapowiada się walka z Google na systemy operacyjne

Jeszcze w tym roku do sklepów trafi Samsung Z - pierwszy smartfon działający na systemie operacyjnym Tizen. Czy to oznacza, że firma ma zamiar pożegnać się z Androidem?

Po miesiącach spekulacji i analizowaniu przecieków wiemy już na pewno - jeszcze w tym roku zobaczymy smartfon Samsunga na stworzonym przez firmę systemie operacyjnym Tizen. Czy to znak, że Koreańczycy są gotowi porzucić Androida?

Samsung Z - co ma w środku?

W ciągu najbliższych czterech miesięcy na półki sklepowe w Rosji ma trafić nowy Samsung Z, pierwszy smartfon działający nie na Androidzie, lecz systemie operacyjnym Tizen. Wyposażony będzie w czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 800 z zegarem 2,3 GHz, ekranem Super AMOLED o przekątnej 4,8" (i prawdopodobnie rozdzielczości 1280x768) i baterią o pojemności 2600 mAh. Główny aparat robi zdjęcia w rozdzielczości 8 MP, a frontalny 2,1 MP. Dodatkowo Samsung Z wyposażony będzie w czytnik linii papilarnych.

Po co nam Tizen?

Co jednak lepszego niż Android ma nam zaoferować Tizen? Według firmy szybsze i bardziej płynne przeglądanie stron internetowych, krótki czas ładowania systemu podczas startu, czy lepsze zarządanie pamięcią podczas korzystania z kilku aplikacji jednocześnie.

Według plotek Samsung miał wiele problemów podczas produkcji tego telefonu, roboczo nazwanego Samsung ZEQ-9000. Miały one dotyczyć zarówno kłopotów z dobraniem kompatybilnych podzespołów, jak i stabilności systemu operacyjnego.

fot. Samsung

Samsung Z jest pierwszym smartfonem działającym na systemie Tizen, ale nie pierwszym urządzeniem. Samsung już oferuje w sprzedaży zegarki Gear 2 i Gear 2 Neo, a Intel używa tego systemu w produkowanych przez siebie systemach samochodowych (In-Vehicle Infomatinment). Warto zaznaczyć, że w konsorcjum zajmującym się promowaniem Tizena, oprócz Samsunga i Intela, znajdują się także operatorzy sieci komórkowych oraz tacy producenci sprzętu jak Huawei, NEC Casio, czy Panasonic.

Co więcej, Tizen nie powinien mieć problemu z niedoborem aplikacji, gdyż ma ten sam kernel, co Android i wszystkie aplikacje z systemu Google będą na nim działały od razu, lub po niewielkich modyfikacjach.

Będzie się działo...

Jak na ten ruch Samsunga odpowie Google? Jeszcze całkiem niedawno wydawało się, że Samsung porzuca swoje planu związane z własnym systemem operacyjnym i zacznie bliżej współpracować z firmą z Mountain View. Tymczasem jednak okazuje się, że to były tylko pozory - czyżby po tym jak opadł kurz po wojnie iOS z Androidem szykowała się kolejna walka o użytkowników?

Więcej o: