IFA 2014: Smartwatche od Samsunga i Asusa - jeden zastępuje smartphone'a, drugi jest jego wiernym kompanem

Asus po raz pierwszy zaprezentował swój inteligetny zegarek, Samsung zaś wprowadził nowy model w serii Gear, Gear S. Obie konstrukcje różnią się podejściem do roli, jaką powinien spełniać smartwatch.

Samsung Gear S

Glowna nowoscia Geara S jest jego czesciowa samodzielnosc. Wczesniejsze modele serii Gear stawialy na wspolprace ze smartphonem, w wersji S doszla zas mozliwosc zainstalowania karty SIM. Dzieki temu Samsung Gear S moze zastapic nam czesciowo telefon - mozemy za jego pomoca dzwonic, odpisywac na e-maile czy przegladac wiadomosci. Mamy dostep do szeregu funkcji sportowych i zdrowotnych. Nie ma jednak przegladarki internetowej, a samo urzadzenie wciaz, jak inne z serii Gear, wspolpracuje tylko ze smartfonami Galaxy. Dziwi takze brak aparatu.

Podczas krotkich testow nie mialem wiekszych problemow z jego obsluga, choc z pewnoscia wymaga przyzwyczajenia sie. Niewielki ekran sprawia, ze interfejs jest ograniczony do minimum i musimy dobrze orientowac sie w opcjach smartwatcha, aby skutecznie z niego korzystac. Zaskoczyla mnie klawiatura - po zobaczeniu jej na konferencji doszedlem do wniosku, ze nie ma mozliwosci, abym mogl na niej pisac. Jak sie jednak okazalo, bylem w bledzie - owszem, wymaga to praktyki, ale nie jest wcale niemozliwe.

Samsung Gear S prezentuje sie z pewnoscia ciekawie, ale z werdyktem wole poczekac. Idea smartwatcha zastepujacego smartphone'a brzmi interesujaco, ale do odpowiedniego dzialania wymaga abonamentu, ktory oferuje dwie karty SIM - a to wciaz rzadkosc.

Smartwatcha zaprezentowal dla nas na powyzszym wideo Grzegorz Rafalak z Samsunga.

Asus Zenwatch

Asus projektujac swoj pierwszy smartwatch wybral bezpieczniejsza droge - postawil na integracje smartwatcha ze smartphonem. Dlatego tez cieszy, ze Zenwatch wspolpracuje z kazdym telefonem, ktory ma Androida 4.3 i wyzej.

Aby moc w pelni korzystac z Zenwatcha musimy pobrac zaprojektowane przez Asusa aplikacje, ktore pozwalaja skonfigurowac takie jego funkcjonalnosci jak znalezienie telefonu badz uruchomienie alarmu, kiedy zbyt daleko sie od niego oddalimy. Nie musimy takze wpisywac pinu do smartphone'a, kiedy nosimy Zenwatcha - to on odblokuje za nas telefon. Mozemy takze skorzystac z funkcji "remote camera" - na Zenwatchu widzimy podglad zdjecia, ktore mozemy wykonac za pomoca aparatu w telefonie.

Zenwatch duzy nacisk kladzie na aspekty zdrowotne i sportowe - w kazdej chwili mozemy sprawdzic, jak bardzo "zen" jestesmy, czy sie stresujemy, czy tez wiedziemy raczej spokojny zywot. Smartwatch bedzie sledzil takze nasza aktywnosc - ile krokow przeslismy, ile kalorii spalilismy itp.

Na targach moglem skorzystac z jedynie bardzo ograniczonego dema, wiec uzytecznosc Zenwatcha na codzien ciagle stanowi dla mnie zagadke, ale z pewnoscia na pochwale zasluguje dobre wykonanie samego zegarka i skorzany pasek. Takze interfejs, zbiezny troche z nowym kierunkiem, jaki obral Google, byl przejrzysty i przyjemy w uzyciu. Niestety, nie wiadomo kiedy, jesli w ogole, Asus Zenwatch trafi do Polski.

Zobacz wideo

Samsung Gear S czarny w okazje.info

Więcej o: