Riff czyli animowane, społecznościowe memy od Facebooka

Facebook udostępnił aplikację Riff, która umożliwia nie tylko dzielenie się krótkimi animacjami ze znajomymi, ale również dodawanie do animowanego mema własnego materiału. Ten nieco zakręcony pomysł ma być odpowiedzią na potrzeby użytkowników sieci?

Riff, nowa aplikacja udostępniona właśnie przez Facebooka użytkownikom   iOS i Androida , to istna hybryda. Umożliwia przesyłanie krótkich, animowanych grafik znajomym. Jest więc nieco jak Vine. Ale nie jest jego klonem, bo znajomi mogą dodać do pliku własne nagranie - mem staje się więc nie tylko animowany, ale i społecznościowy.

embed

Początkowe nagrania może więc być tylko początkiem historii, opowieści, którą znajomi z Facebooka napiszą razem. Facebook łączy więc wszelkie najnowsze trendy dotyczące aplikacji mobilnych: sieć zalewają przecież virale, memy, coraz popularniejsze są gify. Riff jest też w pewnym sensie formą komentarza, można za jego pomocą "odpisać" na czyiś wpis na Facebooku. Co prawda Riff to osobna aplikacja, ale powiązana z Facebookiem, z listą znajomych.

W kampusie Marka Zuckerberga przyznają, według The Verge , że nie do końca jeszcze wiedzą, w czym sprawdzi się Riff. Jest narzędziem, które ma tworzyć "epokowe memy" roznoszące się w sieci z prędkością sprawnego wirusa. Aplikacja może stać się jednak nowym Snapchatem - młodzi ludzie szybko odkryją, że Riff nadaje się też do sextingu.

Zanim powiesz, że to bez sensu

Skrytykować pomysł Facebooka można bardzo prostu: ot, kolejna aplikacja do tworzenia mało ważnych treści. Riff to  jednak świetne narzędzie. Umożliwia coś, co wcześniej było nieosiągalne - wspólne tworzenie animowanego mema, animowanej rozmowy. Błyskotliwy twórcy z pewnością udowodnią, że dzięki Riff można stworzyć coś śmiesznego.

O tym, czy Riff jest tym, czego potrzebują użytkownicy internetu dowiemy się w ciągu miesięcy. Aplikacja odniesie sukces na miarę Snapchata czy Vine, albo zginie w tłumie innych. Jak będzie waszym zdaniem?

Więcej o: