Chcecie zajrzeć w przyszłość? Uruchomcie Facebooka na telefonie

Facebook dodał właśnie nową funkcję - teraz obsługuje także wideo nakręcone w 360 stopniach.

O nowości poinformował Mark Zuckerberg na swoim profilu . Wystarczy, że uruchomicie poniższe wideo na smartfonie, a zobaczycie o co chodzi. Film można oglądać albo "tradycyjnie", patrząc prosto przed siebie, ale wystarczy poruszyć dłonią ze smartfonem, żeby zacząć się "rozglądać". Wówczas zaczynamy mieć wrażenie, jakbyśmy po prostu stali w tym północnokoreańskim tłumie. Opcja "rozglądania" działa także na komputerze - tu można poruszać obrazem za pomocą kursora myszy.

Facebook nie jest pierwszą firmą, która wprowadziła filmy w 360 stopniach. Pierwszy był bowiem YouTube - tam sferyczne nagrania można oglądać już od marca bieżącego roku.

 

Po co Facebookowi i Google takie "ulepszenia"? Obie te firmy dość mocno angażują się w rozwój rzeczywistości wirtualnej. Facebook za 2 miliardy dolarów przejął Oculus Rift , a Google ma swojego Cardboarda, czyli okulary VR z kartonu . W 2016 roku powinniśmy na rynku zobaczyć co najmniej kilka różnych urządzeń do rzeczywistości wirtualnej. Mark Zuckerberg mocno w nią wierzy - według niego dzięki rzeczywistości rozszerzonej mamy doświadczać życia tak, jakbyśmy przebywali w realnym świecie. VR ma być sposobem na pokonanie barier, których dziś pokonać się nie da. W Facebooku tak naprawdę wierzą w to, że rzeczywistość wirtualna będzie dla naszego mózgu nie do odróżnienia od tej prawdziwej.

Więcej o: