Druga największa budowla w historii ludzkości powstanie na dnie morza

Nikt więc nie zobaczy tego kolosa.

Europejscy naukowcy zamierzają skonstruować drugą największą budowlę w historii ludzkości (po Wielkim Murze). Będzie nią podwodna sieć nazwana KM3NeT. Sieć nie byle jaka, dodajmy. Ma ona mieć średnicę mniej więcej dwóch kilometrów i zostanie osadzona na głębokości prawie tysiąca metrów pod powierzchnią morza Śródziemnego.

Sam KM3NeT to olbrzymi wykrywacz neutrin a jednocześnie podwodne obserwatorium. Biolodzy mają dzięki niemu nasłuchiwać "języka" wielorybów i obserwować inne morskie zwierzęta. Sensory umożliwiające rejestrowanie błysków neutrin zostaną natomiast rozpięte na gigantycznej sieci podtrzymywanej przez podwodne wieże. Każda z tych wież będzie miała sporo ponad 800 metrów wysokości, a więc będzie większa niż olbrzymi Burj Khalifa w Dubaju.

Przy budowie detektora współpracuje ze sobą ponad czterdzieści uniwersytetów i instytutów z dziesięciu krajów. Projekt już otrzymał wstępne dofinansowanie (20 milionów euro) od włoskiego Ministerstwa Nauki. Nie wiadomo jednak kiedy zakończy się jego budowa, a jak żartuje jeden z naukowców pracujących przy projekcie (Giorgio Riccobene) "problemem KM3NeT jest to, że nikt go nie zobaczy ".

[za: Popsci.com]

Więcej o: