W czerwcu tego roku LG Electronics i TP Vision (spółka powstała z połączenia sił TPV i Philipsa) stworzyły zalążek czegoś, co ma sprawić, że rozwój platform Smart TV nabierze rozpędu. Smart TV Alliance ma na celu stworzenie wspólnego środowiska technologicznego dla internetowych telewizorów różnych producentów. Głównie po to, by ułatwić pracę twórcom aplikacji. W teorii producent będzie musiał stworzyć swój program w oparciu o jedną platformę dla programistów (SDK) zgodną ze specyfikacjami sojuszu. Taki widget sieciowy będzie działał na sprzęcie każdego z członków aliansu.
Jest to ważny krok dla naszej branży. Możliwość tworzenia aplikacji dla znacznie większej liczby urządzeń otwiera przed nami wspaniałe perspektywy. Zamiast testować tę samą aplikację na wielu różnych modelach telewizorów, możemy obecnie skupić się na jej doskonaleniu, a to oznacza znaczne zwiększenie produktywności
- powiedział David Hwang, prezes Obigo, jednej z kolejnych firm, które dołączyły do projektu.
Obigo udowodniło sens tego działania tworząc aplikacje Accuweather i Vilanoise oparte na SDK 1.0. Teraz Smart TV Alliance zapowiada udostępnienie kolejnej wersji swojego zestawu narzędzi dla programistów. Jego specyfikacja będzie dostępna na stronie sojuszu , a sama platforma SDK 2.0 ma zostać udostępniona do końca tego roku.
AccuWeather Fot. LG
Tyle teorii, a czy przenosi się to również na praktyczne korzyści dla klienta?
Podczas targów IFA 2012 w Berlinie miałem okazje poruszyć ten temat z kilkoma producentami. Do sojuszu przyłączyła się chociażby Toshiba, której sprzęt cierpi obecnie na brak treści sieciowych. Do końca tego roku firma chce wprowadzić około 15 nowych widgetów internetowych . Mogę już potwierdzić obecność aplikacji iplex, vod.onet.pl i tuba.fm. Pojawi się też serwis z wiadomościami z kraju i ze świata i jeszcze jeden z treściami VOD, popularny na innych platformach smart TV. Konkurenci Toshiby zachowują rezerwę i mówią wprost, że jeśli do końca roku polskiemu oddziałowi rzeczywiście uda się dodać tyle nowej treści, to pogratulują mu silnym uściskiem dłoni. Przedstawiciele Toshiby zapewniają, że prace idą pełną parą i nowe serwisy sieciowe w japońskich telewizorach będą.
Co ze Smart TV Alliance? Sprawa jest dla Toshiby dość świeża, ale w połowie przyszłego roku wspólna platforma dla developerów ma działać również na Regzach. Wtedy możemy liczyć na kolejne aktualizacje.
Toshiba sprzeda polską fabrykę telewizorów Fot. Szymon Adamus
Z dobrodziejstw jednej platformy ma skorzystać też Sharp, którego platforma Smart TV również wymaga większej uwagi. Kolejni producenci podobno też prowadzą rozmowy z LG i TP Vision. Przedstawiciel jednego z nich powiedział mi wprost, że przyszłość wygląda ciekawie.
Wszystko wskazuje na to, że za jakiś czas może być z jednej strony wspólna platforma Smart TV Alliance, a z drugiej Samsung.
Ten ostatni producent raczej do sojuszu nie dołączy. Od dawna odważnie rozbudowuje swoją platformę Smart TV i ma już taką przewagę nad konkurentami, że raczej nie będzie chciał rezygnować z pozycji lidera, na rzecz łączenia sił pod wspólną banderą Smart TV Alliance.
Smart TV Alliance na TV LG Fot. LG
Jest to zrozumiałem, bo walka toczy się tu o wysoką stawkę. Póki co tak zwane telewizory internetowe są tylko ciekawostką, a większość ich użytkowników nawet nie podpina ich do sieci. Z czasem się to jednak zmieni.
Do 2015 roku 80 procent sprzedawanych telewizorów będzie już Smart. W domach znajdziemy już wtedy około 500 milionów odbiorników tego typu
- powiedział podczas konferencji prasowej Maarten de Vries, CEO TP Vision, dodając, że firma jest współzałożycielem Smart TV Alliance, bo wierzy w otwarte środowisko i wygodę użytkowania inteligentnych telewizorów.
Wygoda dla odbiorcy rzeczywiście mogłaby tu być spora. Każdy program stworzony zgodnie ze specyfikacjami mógłby pojawiać się w tym samym czasie na telewizorach różnych marek. Teoretycznie i technicznie jest to możliwe. Na drodze ku takiej uniwersalności mogą stanąć jednak indywidualne umowy producentów z twórcami oprogramowania. Jeśli jednak najwięksi gracze nie będą bawili się w wykupywanie praw na wyłączność, to być może wreszcie łączenie telewizora z Internetem zacznie mieć sens.
Niestety póki co możemy robić tylko to, czym zajmujemy się już od kilku lat - czekać.
Szymon Adamus