Serwis Media2 przyjrzał się ofertom polskich nadawców i okazało się, że jeśli szukamy treści HD, to w kraju nad Wisłą mamy już całkiem ciekawe możliwości. Wśród kablówek najwięcej programów w wyższej rozdzielczości ma sieć JamBox - 43 stacje, a w listopadzie podobno 55. Kolejni najwięksi gracze kablowi pod względem HD to:
- Inea - 38 kanałów HD,
- Toya - 37,
- Vectra - 36,
- UPC Polska - 33,
- Multimedia Polska - 22.
U nadawców satelitarnych jest podobnie.
Drogą satelitarną łącznie można oglądać ponad 50 kanałów w HD, z czego w jednym dekoderze prawie 40 kanałów HD. Pod względem liczby stacji HD satelitarnym liderem pozostaje platforma "n" z wynikiem 39 kanałów HD. Drugie miejsce pod tym względem zajmuje Cyfra+ z wynikiem 37 kanałów HD
- pisze we wspomnianym raporcie Łukasz Szewczyk.
Fot. NASA Fot. NASA Fot. NASA
Powyższa sytuacja może niedługo ulec zmianie. Od dawna słyszy się o tym, że n'ka i Cyfra+ chcą połączyć siły, tworząc wspólną platformę satelitarną. 14. września Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował na swojej witrynie o wydaniu zgody na utworzenie wspomnianej platformy.
Analiza Urzędu wykazała, że koncentracje będą miały największy wpływ na krajowe rynki licencjonowania kanałów telewizji płatnej, usług dostępu do telewizji płatnej oraz usług dostępu do reklamy telewizyjnej. Na żadnym z tych rynków nie dojdzie jednak do istotnego ograniczenia konkurencji - uczestnicy transakcji będą musieli rywalizować z innymi podmiotami. Dlatego Prezes Urzędu wydała zgodę na obie koncentracje
- czytamy w oficjalnej informacji urzędu .
Jest więc bardzo możliwe, że niedługo oferta HD u polskich nadawców satelitarnych ulegnie zmianie. Oby na lepsze.
Fot. własne Platforma n i Cyfra razem Platforma n i Cyfra razem
Czy jest o co walczyć? Jak najbardziej! Oferty telewizyjne będą się poprawiać, bo bitwa toczy się tu o ogromną stawkę. Według badania rynku przeprowadzonego przez francuską firmę analityczną Idate, telewizja cyfrowa dociera obecnie do ponad połowy gospodarstw domowych na świecie, a do roku 2016 liczba ta ma wzrosnąć do 77,6%. W skali globalnej najchętniej sygnał cyfrowy odbieramy za pośrednictwem:
- nadawców kablowych - 37%,
- nadawców satelitarnych - 30%,
- naziemnej telewizji cyfrowej - 26%,
- IPTV - 7%.
Wszystko to przekłada się na ponad 340 miliardów euro przychodów z abonamentów. Do roku 2016 wartość ta ma rosnąć o około 3% w skali roku, a przychody z reklam o 7% rocznie.
Liderem cyfrowej TV jest oczywiście Ameryka Północna z 90-procentową penetracją DTV. Na drugim miejscu jest Europa - 77%, na trzecim Ameryka Południowa - 63%, dalej Bliski Wschód (48%) i Azja i Australia (46%), Afryki jeszcze nikt nie badał
- pisze Andrzej Fedorowicz z Multi-bloga , dodając że w Polsce telewizja cyfrowa dociera do 74% gospodarstw domowych.
Na rządowej stronie dotyczącej cyfryzacji kraju, stoper odliczający czas do wyłączenia emisji analogowej na pierwszym obszarze Polski pokazuje obecnie 28 dni. Pod koniec lipca 2013 analogowa telewizja przejdzie do lamusa. Nie dziwi więc coraz większa popularność sygnału cyfrowego i lepszy zasięg. Cieszy jednak rosnąca oferta programów w wysokiej rozdzielczości.
Pytanie tylko, czy po kilku latach obecności wysokiej rozdzielczości na rynku i w przeddzień rewolucji jeszcze wyższej jakości , kilkadziesiąt kanałów HD z ofert nadawców satelitarnych i kablowych powinno jeszcze robić na nas wrażenie?
Szymon Adamus