W Las Vegas LG promowało swoje urządzenie jako "Hecto Laser TV". Nazwa była nieco myląca (o czym w dalszej części tekstu), bo nie mamy tutaj do czynienia z telewizorem, ale z projektorem. Wyjątkowe w nim są dwie rzeczy. Po pierwsze jest laserowy, przez co (według producenta) nie straszne będą mu światło dzienne i długi czas pracy. Po drugie został stworzony z myślą o mieszkańcach mniejszych domów. Hecto jest w stanie wyświetlić obraz o przekątnej 100 cali stojąc zaledwie 55 centymetrów od ściany .
100-calowy Laser TV firmy LG o małym zasięgu wyświetlania obrazu sprawia, że technologia projekcyjna staje się idealna zarówno do salonu, jak i sypialni
- powiedział podczas CES 2013 Havis Kwon, prezes LG Electronics Home Entertainment Company.
LG Hecto
Projektor wyświetla obraz o rozdzielczości 1080p (Full HD) i może być zarówno stawiany, jak i montowany pod sufitem. Producent chwali się jeszcze kontrastem 1 000 000:1, ale jest to oczywiście wartość dynamiczna, więc w zasadzie nie mówiąc nic konkretnego na temat faktycznych możliwości. Inne funkcje LG Hecto to:
- wbudowane dwa głośniki o mocy 10 W,
- trzy złącza HDMI,
- optyczne wyjście audio oraz interfejs RS-232,
- platforma Smart TV oraz obsługa rozpoznającego ruch ręki pilota Magic,
- odtwarzanie multimediów z USB,
- wbudowane moduły Wi-Fi oraz WiDi.
Jak wspominałem, źródłem światła w projektorze są lasery, a więc wyeliminowano tu najmniej trwały element każdego projektora - tradycyjną lampę. LG zapewnia, że Hecto będzie w stanie świecić 25 000 godzin. To "skromne" 15 lat, więc dostatecznie długo, by ta zabawka zdążyła się nam znudzić.
LG Hecto
Oczywiście wszystko to musi swoje kosztować. LG właśnie wprowadza projektor Hecto do sprzedaży w Korei (tym razem pod nazwą Cinema Beam TV). Cena startowa to 9 milionów wonów, a więc mniej więcej 26 tysięcy złotych . W USA sprzęt ma się pojawić w marcu i ma kosztować 10 000 dolarów (ok. 32 000 zł). To dużo, ale i tak dość konkurencyjnie w stosunku do telewizorów. W okolicach 18-20 000 zł można obecnie kupić odbiornik LCD o przekątnej 80 cali. Większy, cięższy i mniej "gadżeciarski", ale za to (zapewne) lepiej radzący sobie w mocno nasłonecznionym pomieszczeniu.
W Hecto najciekawsza jest jednak forma promocji tego urządzenia. Producent przy każdej okazji stara się podkreślać frazę "TV". Nawet na zdjęciach promocyjnych Hecto jest często mniej wyraźnym elementem, niż 100 calowy ekran, na którym będzie wyświetlany obraz. To nie ma być kolejny projektor na rynku, ale coś co może konkurować z telewizorami o miejsce w naszych salonach.
Fot. LG Ekran Hecto Ekran Hecto
I nic dziwnego, że producent obiera taką drogę. W połowie zeszłego roku wydawało się, że 2013 będzie upływał pod mianem technologii OLED. Teraz wiadomo już, że nawet jeśli LG i Samsung wydają swoje 55-calowe panele tego typu, to na prawdziwą wojnę z LCD i plazmami musimy poczekać jeszcze minimum dwa lata. Producenci bardzo szybko przestawili więc nacisk promocji na technologię 4K . W jej przypadku problemem jest jednak cena. Ogromne odbiorniki pokroju 84-calowego LG LM9600 kosztują już nie dziesiątki, ale setki tysięcy złotych. W tym roku zobaczymy więcej paneli Ultra High Definition o mniejszych przekątnych, ale ceny i tak będą zapewne wywoływały zawrót głowy. Konieczne jest więc trzymanie się rozdzielczości 1080p, a jednocześnie zaprezentowanie czegoś innego niż u konkurencji. I właśnie w tym miejscu na scenę wchodzi Hecto.
Czy ten laserowy projektor podbije nasze salony? Zapewne nie przy takiej cenie. W Polsce najchętniej kupujemy telewizor w cenie około 2000 zł. W porównaniu do niej, 26-30 tysięcy, to czysta abstrakcja. Co nie zmienia faktu, że opisywana nowinka jest interesująca i ciekawe jak wypadnie w pierwszych niezależnych testach.
Szymon Adamus
dane dostarcza: