Filmowa jakość dla każdego

Kinowa jakość za 1000 dolarów? Blackmagic Design przekonuje, że to możliwe.

Podczas targów NAB 2013 w Las Vegas firma Blackmagic Design pochwaliła się urządzeniem, które z wyglądu przypomina niewielki aparat fotograficzny, ale w istocie ma być kamerą pozwalającą nawet amatorom na nagrywanie filmów w jakości kinowej.

Widoczny na zdjęciu sprzęt nazywa się po prostu Pocket Cinema Camera (kieszonkowa kamera kinowa) i podobno ma sprawić, że nawet najprostsze materiały filmowe będą prezentowały najwyższą jakość.

Pocket Cinema Camera firmy Blackmagic to kamera oferująca prawdziwie filmową jakość, a zarazem ekstremalnie niewielkie rozmiary byś mógł kręcić w kinowej jakości w sytuacjach, w których dawniej było to niemożliwe! Wyobraź sobie kręcenie dokumentu, serialu telewizyjnego, reklamy czy niezależnego filmu w prawdziwej jakości cyfrowego filmu

- pisze bez wstydu producent na swojej witrynie , a to jeden z mniej pochlebnych fragmentów jaki można na niej znaleźć.

Jak producent chce osiągnąć kinową jakość w takiej konstrukcji? Przede wszystkim jest tutaj sensor Super 16 zapisujący obraz w rozdzielczości 1080p i formatach CinemaDNG RAW lub Apple ProRes 422 (HQ) z dużą rozpiętością tonalną. Materiał jest zachowywany na karcie SD. Podczas zapisu obraz można obserwować na 3,5 calowym ekranie LCD.

Pocket Cinema Camera ekran LCD

Konstrukcja ma szerokość 128 milimetrów i waży 355 gramów. Parametry te mogą zmienić się po zastosowaniu większego obiektywu. Pocket Cinema Camera pozwala na stosowanie rożnych "szkieł" w standardzie mikro cztery trzecie. Po dodaniu profesjonalnego obiektywu konstrukcja oczywiście przestaje być kieszonkowa.

Pocket Cinema Camera profesjonalny obiektyw

Kamera będzie sprzedawana za 995 dolarów (około 3100 zł). Cena nie zawiera obiektywu, ale jeśli producent dotrzyma obietnic złożonych na targach w Las Vegas, to i tak może to być ciekawa alternatywa dla filmowców amatorów.

Na targach NAB 2013 firma Blackmagic Design pokazywała również mniej kompaktową kamerę nagrywającą filmy w rozdzielczości 4K , która będzie sprzedawana za 3995 dolarów (około 12 500 zł).

 

Szymon Adamus

Więcej o: