Spektakularny system dźwiękowy Dolby już od grudnia w Polsce. Pierwszy film - Hobbit

Dolby Atmos, najnowszy system dźwiękowy amerykańskiej firmy, od grudnia będzie dostępny w Polsce. Gdzie, kiedy i co usłyszymy w nowej jakości?

O tej nowości pierwsi w Polsce dowiedzieli się czytelnicy bloga Obywatel HD . Republikacja tekstu za zgodą autora.

Dolby Atmos to najnowszy system dźwiękowy amerykańskiej firmy, który ma być kolejnym krokiem w rozwoju warstwy dźwiękowej filmów kinowych. Jeśli projektory laserowe mają być ewolucją obrazu kina XXI wieku , to Dolby Atmos ma być tym samym dla dźwięku.

W skrócie, jest to poszerzenie warstwy dźwiękowej o dodatkowe kanały, tym razem umieszczone bezpośrednio nad widzem.

 

Do tej pory by posłuchać jakości Atmos polski widz musiał jechać za granicę. Najbliżej mieliśmy do Niemiec. Teraz nie będzie to już konieczne. W czerwcu rozmawiałem z przedstawicielami sieci Helios i Multikino na temat planów wprowadzenia nowego systemu do polskich kin. Dzisiaj wiem już, że pierwsza sala tego typu zostanie uruchomiona w grudniu tego roku przez Multikino. Będzie to sala Xtreme w Galerii Katowickiej (przy dworcu PKP w Katowicach). Będzie to pierwsza sala kinowa z takim dźwiękiem w Polsce.

W sali Xtreme zostanie zainstalowanych 49 głośników, w tym 40 surroundów JBL 8350 wysokiej jakości i mocy umieszczonych nie tylko na ścianach, jak w zwykłych kinach, ale i na suficie. W odróżnieniu od standardowych sal kinowych, na wyposażeniu będzie również pięć (nie zwyczajowych trzy) kolumn głośnikowych frontowych typu screen array JBL 3732 i aż cztery subwoofery (normalnie w klasycznych systemach są dwa): dwa JBL 4645C na pojedynczych przetwornikach 18-calowych i dwa na dwóch 18-calowych przetwornikach. Ponadto w szafie rack znajdzie się 16 wzmacniaczy Crown (4 i 8 kanałowych) - każdy głośnik ma swój osobny kanał, co oznacza, że może on w tym samym czasie odtworzyć zupełnie inne dźwięki

- powiedział mi Witold Karałow, Wiceprezes firmy ESS Audio.

W praktyce system ma tworzyć naturalnie brzmiącą przestrzeń dźwięku, w której np. odgłosy padającego deszczu mogą wędrować po całym pomieszczeniu - od ekranu w górę sali.

Pierwszy film w naszym kraju z dźwiękiem Atmos ucieszy najbardziej fanów prozy Tolkiena. Rok temu informowałem Was (również pierwszy w Polsce) o wersji filmu "Hobbit: Niezwykła podróż" w 48 klatkach na sekundę. Dzisiaj potwierdzam, że druga część filmu, "Hobbit: Pustkowie Smauga", będzie nie tylko lepiej wyglądać, ale też brzmieć.

Pierwszy film, który można było zobaczyć w systemie Dolby Atmos w Stanach Zjednoczonych to "Merida Waleczna". W Polsce pierwszą produkcją, którą widzowie będą mogli zobaczyć w sali Xtreme wyposażonej w system Dolby Atmos w Multikinie w Galerii Katowickiej będzie "Hobbit: Pustkowie Smauga" 3D - druga część filmowej adaptacja książki J.R.R. Tolkiena, będącej wstępem do słynnego "Władcy Pierścieni" ( ) Sam reżyser Peter Jackson o systemie Dolby Atmos powiedział, że zapewnia on całkowicie realistyczny dźwięk, o którym filmowcy tacy, jak on marzyli od dawna

- powiedział blogowi Obywatel HD Robert Kaczmarek, Członek Zarządu Multikino S.A.

Zobacz wideo

Informacją nieco mniej optymistyczną jest fakt, że bilety na seanse w sali Xtreme katowickiego Multikina będą droższe. Robert Kaczmarek tłumaczy to gwarancją najwyższej jakości dźwięku i obrazu (wsparcie dla systemu HFR, czyli 48 klatek na sekundę), ale mnie osobiście ten argument nie przekonuje. Czy teraz już przy każdej zmianie sprzętu ceny będą rosły?

Nie wiadomo jeszcze dokładnie o ile droższe będą bilety w sali premium. Miejmy nadzieję, że dyrekcja kina zachowa zdrowy rozsądek. Przypuszczam też, że fanów filmów w najwyższej jakości nie będzie trzeba specjalnie zachęcać. Cyfrowe projektory, 64 głośniki JBL i 128 oddzielnych ścieżek audio mają szansę przenieść nas do Śródziemia jak nigdy dotąd.

Premiera filmu "The Hobbit: The Desolation of Smaug" w Polsce jest przewidziana na 27. grudnia 2013. Nie wiadomo jeszcze, jakie filmy z dźwiękiem Dolby Atmos będą dostępne w Polsce. Na oficjalnej liście producenta systemu znajdujemy nowości z tego i przyszłego roku:

  • Sekretne życie Waltera Mitty
  • Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia
  • Thor: Mroczny świat
  • Gra Endera
  • Ja, Frankenstein
  • Mr. Peabody and Sherman
  • 300: Początek imperium
  • Rio 2
  • X-Men: Przeszłość, która nadejdzie
  • Ewolucja planety małp
Więcej o: