LG Super UHD. Telewizory 4K roku 2015

LG zaprezentowało w Warszawie swoje propozycje telewizorów LCD LED Super UHD na ten rok. Co jest w nich takiego super?

W skład oferty LG Super UHD wchodzą nowe serie:

- LG UF950

- LG UF940

- LG UF860

- LG UF850

- LG UG870

Wszystkie z nich mają matryce IPS rozdzielczości Ultra HD (3840 x 2160 pikseli), system operacyjny webOS w wersji 2.0 i technologie należące u LG do grupy ColorPrime. Ostatnia kwestia wymaga dodatkowego wyjaśnienia, bo pod nazwą "ColorPrime " LG rozumie dwa rozwiązania, które różnią się w zależności od modelu.

W niektórych telewizorach (aktualnie w serii LG UF950) ColorPrime oznacza użycie Wide Color LED . Są to (najprawdopodobniej) niebieskie diody LED pokryte białym fosforem, które generują światło o większym spektrum niż białe LEDy. Takie samo rozwiązanie stosuje Panasonic w panelach, które pokazywał we Frankfurcie . U LG Wide Color LED ma zwiększać spektrum barw do 25%.

W innych modelach (obecnie LG UF9400) użyto technologii Quantum Dot , czyli kropki kwantowej, o której na pewno już słyszeliście. U LG panel z kropkami kwantowymi ma jeden rodzaj cząstek emitujących kolor czerwony. Zdaniem LG ma to zmniejszać pobór energii, zwiększać przepuszczalność światła panelu quantum dot oraz zapewniać bardziej równomierne podświetlanie i kolory na całym ekranie. Kropka kwantowa u LG ma zwiększać spektrum barw do 30%.

Oprócz tego w telewizorach LCD UHD na ten rok zastosowano:

- Technologię Ultra Luminance, która polega na przeniesieniu mocy z ciemniejszych fragmentów obrazu i zwiększeniu intensywności podświetlenia w obszarach wymagających większej jasności.

- Poprawiony sześcioetapowy system podnoszenia jakości obrazu do Ultra HD, który ma wpływać lepiej na jakość cienkich linii i tekstur.

- Głośniki Harman/Kardon (w wybranych modelach) i podstawkę Auditorium Stand, która zdaniem LG ma lepiej rozprowadzać dźwięk.

- System operacyjny webOS 2.0 - w nowych modelach szybszy nawet o 74%. Część jego funkcji pojawi się również jako aktualizacja webOS 1.0 dla telewizorów z zeszłego roku (pisałem o tym na moim blogu ). W panelach z 2014 poprawie ulegnie również szybkość działania systemu, chociaż w mniejszym stopniu niż w najnowszych odbiornikach.

- Nowy pilot Magic z dodatkowymi klawiszami numerycznymi ( o wszystkich nowych pilotach na ten rok już pisałem ).

 

Jeśli macie wrażenie, że nazwa "SUPER UHD", jaką stosuje LG, jest podobna do "SUHD", której w swoich najwyższych seriach używa Samsung ( pisaliśmy o nich w zeszłym tygodniu ), to macie rację.

LG wyjaśnia, że nazwa "SUPER UHD" ma podkreślić nowe możliwości telewizorów LCD UHD związane np. z kwantową kropką (szersza paleta barw), dopracowanym systemem podnoszenia jakości itd. Jest jednak oczywiste, że to ruch marketingowy skierowany w stronę Samsunga.

Obydwie firmy maja swoje za uszami. Samsung wprowadził  panele SUHD, o których pisałem na blogu i komunikację zbudował w taki sposób, by mniej ogarniętych odbiorców (i dziennikarzy) nabrać, że to nowy rodzaj telewizora. W istocie są to panele LCD UHD z kwantową kropką, czyli podobne rozwiązania jak u konkurencji.

Telewizor SUHDTelewizor SUHD Fot. Samsung Fot. Samsung

Zabieg marketingowy się jednak udał i wielokrotnie spotykałem błędne opinie, że to nowy rodzaj telewizora. Samsung zrobił to oczywiście, by odróżniać się od konkurencji. W szczególności LG, które stawia silnie na promocję OLEDa (którego obecnie Samsung nie ma - co może niedługo się zmieni).

Zagrywka z "SUHD" wyszła Samsungowi śpiewająco, więc teraz LG reaguje w podobny sposób. Telewizor LCD UHD nie jest już niczym nowym, więc trzeba iść za ciosem. SUPER UHD brzmi znakomicie, a do tego oferta Samsunga nie wydaje się już taka wyjątkowa.

Wariactwo? Oczywiście. Pisałem już kiedyś o  absurdach walki na nowości i równie komicznym pragnieniu wielkich korporacji o  byciu pierwszym na świecie . Każda firma może jednak nazywać swoje produkty jak się jej podoba, więc trudno mieć LG czy Samsungowi cokolwiek za złe. To co powinniśmy robić, to zdobywać wiedzę, by nie dać się wprowadzać w błąd w kwestii tego czym tak naprawdę dany produkt jest.

Nie znamy jeszcze konkretnych dat premier i cen wszystkich nowych modeli Super UHD firmy LG, ale są dostępne specyfikacje dwóch telewizorów.

LG UF950V

LG UF950LG UF950 Fot. LG Fot. LG

- Wielkość ekranu: 55", 65"

- Technologia obrazu: COLOR PRIME

- Rozdzielczość 4K (3840x2160)

- Technologia podświetlania: Edge LED

- Smart TV: webOS 2.0

- Ultra Slim

- System dźwiękowy: 4.2 Harman/Kardon, ULTRA Surround, moc RMS 60W

- PMI: 2300

- Cinema 3D

LG UF850V

LG UF850LG UF850 Fot. LG Fot. LG

- Wielkość ekranu: 55", 65"

- Technologia obrazu: Ultra Luminance

- Rozdzielczość 4K (3840x2160)

- Smart TV: webOS 2.0

- System dźwiękowy: 2.0 Harman/Kardon, ULTRA Surround, moc RMS 10W+10W

- PMI: 1600

- Cinema 3D

- Kodek HEVC: 4K 50P, 4K 25P, 4K50P

Oprócz nowości LCD Ultra HD LG będzie miało w tym roku nowe serie paneli OLED z matrycami Ultra HD. Nie ma jeszcze oficjalnych dat premier tych telewizorów, ale ich sprzedaż ruszyła już na zachodzie. W Polsce pojawią się zapewne w okolicach maja/czerwca.

Szymon Adamus

Tekst pochodzi z bloga  ObywatelHD.pl .

Obywatel HDObywatel HD Obywatel HD

Więcej o: