Sprzedaż Blu-ray 3D ma w tym roku sięgnąć zenitu

Według badania rynku przeprowadzonego przez IHS Screen Digest sprzedaż trójwymiarowych filmów na Blu-ray 3D ma w tym roku dosłownie eksplodować.

Specjaliści przewidują, że w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji fani trzeciego wymiaru wydadzą w tym roku 213,9 milionów dolarów na filmy zapisane na płytach Blu-ray 3D. Byłby to gigantyczny, 533 procentowy skok z 33,8 milionów dolarów w roku ubiegłym. I wyniki te wcale nie będą malały w następnych latach. Do roku 2014 sprzedaż ma osiągnąć astronomiczne 909 milionów dolarów.

W badaniu pod uwagę brano tylko tytuły spełniające specyfikacje ustalone przez Blu-ray Disc Association (czyli między innymi obraz w pełnym 1080p dla lewego i prawego oka).

Kino domowe 3DKino domowe 3D Fot. Panasonic

Według IHS tak ogromny wzrost, ma być wynikiem zwiększającej się świadomości klientów na temat technologii 3D, która pociąga za sobą również wzrost sprzedaży sprzętu do odtwarzania Blu-ray 3D. Niemałe znaczenie ma też poszerzająca się oferta trójwymiarowych filmów. Chociaż pod tym względem daleko nam jeszcze do ideału.

Jeśli te szacunki się sprawdzą, to będziemy mieli ostateczną odpowiedź na pytanie czy technologia 3D dla kin domowych zostanie z nami na stałe.

Źródło: CDRinfo

Szymon Adamus

Więcej o: