Rozdzielczość 2560 x 1600 pikseli na 10,1 calach

Wygląda na to, że rozpoczęła się kolejna wojna na wysokie rozdzielczości. Tym razem w wydaniu mini. Dopiero co firma Ortus Technology pokazała ekran 4,8 cala o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, a już Samsung odpowiada strzałem ze swojej strony.

Koreański producent zapowiada wejście na rynek z pierwszym na świecie ekranem o przekątnej 10,1 cala i rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli . Astronomiczny wynik udało się osiągnąć dzięki technologii RGBW Pen Tile, w której zamiast trzech subpikseli na piksel (czerwonego, niebieskiego i zielonego) są tylko dwa.

Nie ma w tej chwili na rynku drugiej komercyjnej technologii, która oferowała by taką rozdzielczość na 10,1-calowym wyświetlaczu

mówi Dr Sungtae Shin, wiceprezes Samsung Elektronics.

RGBW Pen TileRGBW Pen Tile Fot. Samsung

Oprócz wysokiej rozdzielczości ekran ma zużywać podobno 40% mniej energii niż tradycyjne matryce RGB przy jasności 300 cd/m2 i gęstości 300 ppi.

Czy taka rozdzielczość, na takiej przekątnej ma sens i jak sprawdza się nowa technologia będziemy mogli przekonać się już niedługo. Samsung zamierza pokazać swoje "cacko" podczas SID Display Week 2011 International Symposium w Los Angeles między 15, a 17 maja.

Źródła: Telemaniak , PurePC , Multi-blog

Szymon Adamus

Więcej o: