Multimedia HD z gniazdka elektrycznego

Przesył danych z prędkością 80 Mb/s, strumieniowa transmisja wideo w jakości HD, a wszystko to przez zwykłą instalację elektryczną. Oto obietnice firmy ZyXEL.

Najnowszy adapter Powerline ZyXEL PLA-401 v4 ma zamieniać domową sieć elektryczną w coś więcej niż zwykle. Urządzenie wykorzystuje przewody elektryczne jako nośnik danych.

Nowa wersja powerline ZyXEL PLA-401 v4 należy do najszybszych urządzeń w swojej klasie. Osiąga przepustowość do 200 Mb/s. Praktyczna prędkość osiągana przez użytkownika wynosi ok. 80 Mb/s, co jest w pełni porównywalne z wartościami zwykłego Ethernetu czy najszybszego standardu WiFi 802.11n

- czytamy w informacji prasowej, w któej znajdujemy też możliwe zastosowanie takiej sieci. Rozmowa VoIP, poczta elektroniczna, wideo w wysokiej rozdzielczości, z tym wszystkim Powerline ma sobie poradzić bez większego problemu. Co więcej producent przekonuje, że sama instalacja jest bajecznie prosta. Wpinamy przystawkę do gniazdka, podłączamy do niej kabel sieciowy i gotowe.

ZyXEL PLA-401 v4ZyXEL PLA-401 v4 Fot. ZyXEL

Naciśnięcie przycisku ENCRYPT umożliwia dodatkowo zaszyfrowanie przesyłu za pomocą 128-bitowego klucza, co powoduje, że komunikacja pomiędzy urządzeniami powerline jest całkowicie bezpieczna.

Pozostaje pytanie, czy równie proste będzie przekonanie użytkowników do takiego rozwiązania?

ZyXEL PLA-401 v4 można nabyć za pośrednictwem: Action, eD'system, RRC i AB. Rekomendowana cena pary produktów w zestawie Starter Kit dla użytkownika końcowego to 70 EUR (ok. 280 zł).

Źródło: Zyxel , Neuoron

Szymon Adamus

Więcej o: