Kampania obserwacyjna centrum naszej Galaktyki

Na przestrzeni ostatnich dekad astronomowie zaczęli podejrzewać, że Droga Mleczna w swoim centrum zawiera coś w rodzaju poprzeczki utworzonej z gwiazd - tak jak wiele innych galaktyk spiralnych. BRAVA to trwająca przez 4 lata kampania obserwacyjna, która miała dać nam nową wiedzę na ten temat.

Dr Andrea Kunder z Cerro Tololo Inter-American Observatory (CTIO) w północnym Chile wraz ze współpracownikami opublikowała ostatnio wyniki swoich badań, które opisują sposoby rotacji poprzeczki. Ponadto zespół pod kierownictwem R. Michaela Richa z Uniwersytetu w Kalifornii w ramach kampanii BRAVA (Bulge Radial Velocity Assay) przebadał spektra ponad 10 tysięcy gwiazd za pomocą 4-metrowego teleskopu CTIO Blanco znajdującego się na pustyni Atakama (również w Chile). Wszystkie wyniki wskazują na to, że zgrubienie w centrum naszej Galaktyki rzeczywiście zawiera masywną poprzeczkę, której jeden koniec jest skierowany prawie dokładnie w stronę Słońca. Ponadto poprzeczka obraca się, tak jakby była klasycznym ciałem stałym.

Wyniki, zebrane dzięki obserwacji ruchów gwiazd, zostały porównane z zachowaniem gwiazd, które przewidziane zostało przez model komputerowy autorstwa Juntai Shena z Obserwatorium Shanghai. Model opisuje, jak poprzeczka uformowała się z wcześniej istniejącego w jej miejscu dysku gwiazd. Okazało się, że model pasuje idealnie do danych obserwacyjnych.

Innym wynikiem kampanii BRAVA jest spostrzeżenie, że gwiazdy leżące najbliżej płaszczyzny dysku galaktycznego zawierają mniej pierwiastków metalicznych niż pozostałe. Było to co prawda wiadome już wcześniej, ale nowe dane są oparte na większej próbce gwiazd - i tym samym stanowią silniejszy dowód.

Nowe dane są już publicznie dostępne, więc inne zespoły uczonych prawdopodobnie uzyskają na ich podstawie jeszcze więcej wyników.

Więcej o: