PW-Sat: stan na 14.02.2012

Wystrzelony wczoraj polski satelita studencki PW-Sat pracuje prawidłowo. Ponadto, pojawiły się dodatkowe informacje na temat postępów misji.

W dniu 13 lutego 2012 roku nowa europejska rakieta nośna Vega wyniosła na orbitę szereg satelitów, w tym i pierwszego polskiego satelitę studenckiego - PW-Sat. Start nastąpił o godzinie 11:00 CET. Siedemdziesiąt minut później, około 12:10 CET, nastąpiło uwolnienie PW-Sata i sześciu innych CubeSatów (Goliat, MaSat-1, Robusta, XaTcobeo, UniCubeSat-GG). Następnie, od około 13:15 CET nastąpiła pierwsza sesja łączności z PW-Satem. Sygnał poprawnie odebrała stacja naziemna zainstalowana na budynku Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk (CAMK PAN) w Warszawie. Rozpoczęła się nowa era w historii polskiej astronautyki. Sygnał z PW-Sata został także odebrany przez inne stacje naziemne, w tym amatorskie - np. w Indiach lub w Holandii.

Pozostałe CubeSaty także nawiązały łączność ze stacjami naziemnymi, aczkolwiek w przypadku włoskiego e-st@r, rumuńskiego Goliata i francuskiej Robusty sygnały były na tyle słabe, że nie udało się ich zdekodować. Jest możliwe, że te trzy CubeSaty działają, ale zostały wprawione przypadkowo w dość szybki ruch obrotowy (lub nawet "koziołkowanie"), co utrudniło możliwość zdekodowania sygnału.

Łącznie 13 lutego 2012 roku nastąpiły trzy udane sesje łączności z PW-Satem (na trzy możliwości). PW-Sat działa prawidłowo, jego podsystemy są w świetnym stanie i wewnątrz tego CubeSata panuje odpowiednia temperatura 20 stopni Celsjusza. Pod tym linkiem (uwaga! plik .mp3, 926 KB) można ściągnąć nagranie pierwszego sygnału z PW-Sata, jakie zarejestrowano w CAMK.

Pojawiły się już pierwsze dane orbitalne dla obiektów wyniesionych przez rakietę Vega. Obiekty otrzymały oznaczenia od 2012-006A po 2012-006J. W tej chwili nie wiadomo który z nich to PW-Sat (choć wiemy, że nie jest nim 2012-006A - jest to górny stopień rakiety Vega o nazwie AVUM). W tej chwili wszystkie obiekty (poza 2012-006A) mają zbliżone orbity - około 308-316 x 1441-1443 km. Gdy dojdzie do rozłożenia ogona PW-Sata, to orbita tego polskiego satelity zacznie się wyraźnie zmieniać w porównaniu z orbitami innych CubeSatów, co samo w sobie powinno przynieść dużą ilość danych do późniejszej analizy.

W najbliższych dniach powinny rozpocząć się testy PW-Sata. Następnie prawdopodobnie zostanie uaktualniony plan czynności związanych z PW-Satem. Możliwe, że już niebawem poznamy datę rozłożenia ogona tego satelity. Niemniej jednak już w tej chwili można mówić o dużym sukcesie polskich studentów oraz nauki.

Misja PW-Sat jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym .

Więcej o: