Mamy dzisiaj szanse zobaczyć zorzę polarną!

Siódmy marca 2012 rozpoczął się mocnym akcentem. O godzinie 01:29 CET grupa plam słonecznych oznaczona jako 1429 wygenerowała rozbłysk klasy X5.4, który jest aktualnie drugim względem mocy dla całego obecnego cyklu słonecznego. Kilkadziesiąt minut nastąpił rozbłysk klasy X1.1. Czy są szanse na zorze polarną?

Aktualizacja

Wiele wskazuje na to, że rozległy koronalny wyrzut masy (CME), złożony z materii wybitej z dwóch poniżej opisanych rozbłysków klasy X, zmierza prawie dokładnie w kierunku Ziemi. W tej chwili przewiduje się dotarcie tego CME do okolic Ziemi w dniu 08.03.2012, około godziny 11:00 i 15:00 CET. Efekty dotarcia CME powinny się utrzymywać przez następne kilkanaście godzin - są zatem stosunkowo duże szanse na zorze polarne widoczne z terenów Polski! Więcej informacji na Polskim Forum Astronautycznym .

------------------------

Od czasu pojawienia się grupy plam 1429 na widocznej z Ziemi tarczy słonecznej obserwujemy znaczny wzrost aktywności. Do końca szóstego marca 2012 grupa 1429 wygenerowała kilkanaście rozbłysków klasy M i C oraz jeden klasy X. Tuż po północy, 7 marca 2012, okazało się, że dotychczasowe rozbłyski były jedynie "przymiarką" do kolejnego silnego wydarzenia związanego z tą grupą.

Siódmego marca, o godzinie 01:29 CET nastąpiła faza maksymalna rozbłysku klasy X5.4 z grupy 1429. Był to drugi pod względem mocy rozbłysk w całym obecnym, 24. cyklu aktywności słonecznej*. Kilkadziesiąt minut później, z maksimum o 02:14 CET, nastąpił rozbłysk klasy X1.1, także z tej samej grupy.

Zobacz wideo

Opisywane rozbłyski wygenerowały stosunkowo rozbudowany koronalny wyrzut masy (CME), który prawdopodobnie jest także skierowany ku Ziemi. Jest możliwe, że za około 48-60 godzin na Ziemi wystąpią bardziej rozległe zorze polarne - być może widoczne także z terenów Polski.

Przez cały 2012 rok mogą nastąpić rozbłyski klasy X. Maksimum obecnego cyklu słonecznego powinno nastąpić na początku przyszłego roku. Mimo, że obecny cykl będzie wyraźnie słabszy od poprzednich, można się wciąż spodziewać dużej ilości rozbłysków i CME, oraz - w konsekwencji - większej ilości efektów geomagnetycznych, takich jak zorze polarne.

Polecamy listę najsilniejszych rozbłysków obecnego cyklu słonecznego oraz najsilniejszych rozbłysków w 2012 roku .

* Najsilniejszy rozbłysk w obecnym, 24. cyklu, został wygenerowany 9 sierpnia 2011 z grupy 1263. Tamten rozbłysk był mocy X6.9.

Więcej o: