Jesteśmy 67 sekund bliżej do udanego lądowania na asteroidach

Drugiego lutego na pustyni Mojave przeprowadzono pierwszy udany lot pojazdu pionowego startu i lądowania z wykorzystaniem system kontroli lotu GENIE (Guidance Embedded Navigator Integration Environment).

Do przeprowadzenia lotu użyto pojazd "Xombi" firmy Masten Space Systems, który kontrolowany był przez system GENIE, opracowany w laboratorium Draper z Cambridge. Xombi uniósł się na około 50 metrów wysokości, następnie przemieścił w poziomie o podobną odległość i wylądował na drugiej platformie startowej. Cały lot trwał 67 sekund i był pierwszym etapem na drodze do kolejnych demonstracji tego systemu, w których zostanie już osiągnięta wysokość kilku kilometrów.

System GENIE jest opracowywanym przez laboratoria Draper przy współpracy z NASA systemem kontroli pojazdów w czasie lądowania, który miałby być wykorzystywany w lądownikach planetarnych, księżycowych, a nawet przy lądowaniach na asteroidach.

Lot odbył się w ramach programu NASA "Flight Opportunity Program", który wspiera testowanie technologii w warunkach zbliżonych do prawdziwych za pomocą rakiet suborbitalnych, balonów czy samolotów lecących wykonujących loty paraboliczne.

Więcej o: