To już potwierdzone: będzie polsko-niemiecki satelita edukacyjny

W Berlinie na targach ILA 2012 nastąpiło zatwierdzenie projektu polsko-niemieckiego małego satelity edukacyjnego. Projekt będzie koordynowany przez Centrum Badań Kosmicznych ze strony polskiej oraz agencję DLR ze strony niemieckiej.

Pomysł budowy polsko-niemieckiego małego satelity edukacyjnego powstał kilka miesięcy temu. Do ostatnich chwil przed targami ILA 2012 trwały negocjacje i dyskusje na temat kształtu tego projektu. Ostatecznie, do akceptacji projektu doszło w dniu 12 września 2012 roku.

Projekt tego małego polsko-niemieckiego satelity jest bardzo nowatorski. Z informacji przekazanych przedstawicielowi serwisu Kosmonauta.net przez pracownika Centrum Badań Kosmicznych (CBK) satelita będzie składać się z dwóch niezależnych części. Po osiągnięciu orbity te dwa elementy odłączą od siebie, tworząc dwa niezależne satelity. Następnie wykonane zostaną różne tryby lotów w formacji, a także zbliżenie i być może nawet ponowne cumowanie pomiędzy obiektami. Satelita przed rozłączeniem będzie wielkości porównywalnej z satelitą naukowym BRITE-PL - około 25x25x25 cm. Jest to wstępna wartość - ostateczne rozmiary mogą okazać się inne. Data startu nie jest jeszcze znana.

Satelity zostaną wykonane przez polskie i niemieckie uczelnie - każda strona będzie odpowiedzialna za jednego z satelitów. Stronę polską będzie reprezentować AGH w Krakowie oraz Politechnika Łódzka a koordynacją prac zajmie się CBK. Podobnie będzie w Niemczech, gdzie dwie uczelnie (TU Berlin oraz uniwersytet w Wurzburgu) będą budować satelitę a agencja DLR będzie koordynować ich prace.

Projekt dwóch małych satelitów o charakterze edukacyjnym, zdolnych do wykonania lotu w formacji, jest bardzo ambitny i z pewnością pozytywnie wpłynie na rozwój polskiego sektora kosmicznego. Ważne jest, że wykonają je uczelnie, kształcąc jednocześnie kadry. Ponadto, w ciągu najbliższych lat loty w formacji mogą dramatycznie zmienić zakres możliwości oferowanych przez satelity - czego przykładem może być niemiecka misja DEOS. Warto, by Polska zdobywała wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie technologii satelitarnych.

Więcej informacji na temat tego projektu zostanie opublikowanych prawdopodobnie w przeciągu kilku najbliższych tygodni. Niemniej jednak już w tej chwili można pogratulować wszystkim stronom rozważnego wyboru projektu o bardzo ambitnych celach.

Więcej o: