Spółka Golden Spike chce zabrać człowieka na Księżyc. I ma na to duże szanse

Już jutro, 6.12.2012, na specjalnej konferencji prasowej ma zostać zaprezentowana spółka Golden Spike Company. Różne pogłoski na temat firmy od kilku tygodni rozpalają wyobraźnie. Przecieki sugerują, że Golden Spike zamierza wysłać ludzi na powierzchnie Księżyca jeszcze przed 2020 rokiem na podstawie bardzo konkretnego planu działań!

Chwilowo mało jest faktów, które można uznać za prawdziwe. Warto je jednak podsumować i skomentować. Wiadomo, że spółka powstała jeszcze w 2010 roku. Wśród założycieli wymienia się m.in. znanego prawnika z branży kosmicznej - Alana Sterna, oraz Wayne Hale'a, byłego inżyniera i managera programu wahadłowców NASA. W innych komentarzach można spotkać nazwiska takie jak Elon Musk czy Peter Diamandis.

Jakie są plany firmy? Cel jest prosty - Srebrny Glob. Golden Spike zamierza wysyłać ludzi na Księżyc przy pomocy amerykańskiego sprzętu, który już istnieje, lub lada chwila pojawi się na rynku. Natychmiastowe skojarzenia idą w kierunku kapsuły Dragon oraz zapowiadanej na 2013 rok rakiety Falcon Heavy. Pojawiły się również pogłoski o planowanym użyciu nadmuchiwanych konstrukcji. Te sugestie prowadzą w kierunku Bigelow Aerospace, firmy, która testuje już dwa (bezzałogowe) prototypowe moduły na orbicie.

Najciekawszy będzie ogłoszony biznesplan spółki. Jak firma Golden Spike ma zamiar dokonywać lotów załogowych na Księżyc, zdobywać klientów i jednocześnie generować z tego dochody? Mnożą się pytania, czy będzie to inicjatywa wsparta dużym zapleczem finansowym, taka jak ogłoszone w ostatnich miesiącach Planetary Resources czy Stratolaunch. Możliwe jest także inne podejście - ogłoszenie planów działalności może być "zaledwie" głośną formą szukania sponsorów vide inicjatywa Mars One. Większość komentarzy skłania się jednak ku tezie, że Golden Spike zabezpieczyła już przynajmniej częściowe finansowanie swoich działań.

Atmosferę nakręcają również media społecznościowe. Na Facebooku oraz Twitterze pojawiły się już profile firmy. Część obserwatorów twierdzi jednak, że nie są oficjalne serwisy firmy, a prowadzona przez podszywaczy mistyfikacja.

Jeśli powyżej podane informacje okażą się prawdą, to będziemy świadkami pierwszej poważnej próby wysłania człowieka na inne ciało niebieskie w formie komercyjnej. Może to być przełomowy moment dla rozwoju sektora kosmicznego, który w swojej komercyjnej postaci raczej bardzo rzadko "oddalał się" od Ziemi. Będzie to także kolejny sygnał, że sektor kosmiczny przeżywa właśnie gwałtowny rozwój - także za sprawą bardzo ambitnych pomysłów, które wcześniej były zarezerwowane jedynie dla największych agencji kosmicznych.

Więcej szczegółów poznamy jutro.

Więcej o: