Dwie sondy kosmiczne uderzyły w Księżyc. To "planowane samobójstwo" i koniec misji

Zakończyła się misja dwóch sond GRAIL. 17 grudnia 2012 roku obie sondy uderzyły w zbocze góry przy północnych rejonach Księżyca.

Sondy GRAIL-A i GRAIL-B zakończą swoją roczną misję 17 grudnia 2012 roku poprzez kontrolowany upadek na powierzchnię Księżyca. Wyniesione 10 września 2011 roku rakietą Delta II przez rok pozwalały naukowcom NASA na badanie budowy wewnętrznej i składu naszego naturalnego satelity.

Mimo, że bliźniacze sondy już mają swój duży wkład w badania Księżyca, to ich koniec wniesie do nauki jeszcze więcej. Uderzenie w okolice północnego bieguna pozwoli bowiem eksperymentalnie zbadać skład i strukturę księżycowej gleby, głównie poprzez uwolnienie w przestrzeń związków i materiałów ją budujących.

Na taki koniec sond "Ebb" i "Flow", bo takie imiona noszą sondy GRAIL (o czym zdecydował konkurs, który wygrał uczeń szkoły podstawowej z Bozeman w Montanie), zdecydowano się z uwagi na niską orbitę sond (konieczną do badań grawimetrycznych) i wyczerpujące się paliwo. Kontakt z powierzchnią powinien nastąpić przy kraterze Goldschmidta. Pierwsza sonda która weszła na orbitę Księżyca, "Ebb", będzie też pierwszą, która zakończy swój żywot, o godzinie 23:28 CET. Dwadzieścia sekund później dezintegracji ulegnie "Flow". Sondy orbitują w formacji od 1 stycznia 2012 roku. Zderzenia nastąpią z prędkością około 1,7 kilometra na sekundę. Sondy nie wykonają zdjęć, gdyż w tym czasie region ten będzie znajdował się w cieniu.

Na cel końca misji GRAIL wybrano wzgórze w północnych rejonach Srebrnego Globu, pomiędzy kraterami Philolaus D i Mouchez D. Uderzenie obu sond nastąpiło o godzinie 23:28 CET, z odstępem około 20 sekund. W momencie uderzenia obserwacje tego regionu wykonywała sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Możemy się zatem spodziewać w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin interesujących ujęć Księżyca, "zbombardowanego" dwiema misjami bezzałogowymi. Grafika w galerii tego artykułu prezentuje miejsce, w które uderzyły obie sondy GRAIL.

W sierpniu 2013 roku w kierunku Srebrnego Globu powinna wystartować kolejna misja bezzałogowa - Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer (LADEE). Celem tej wyprawy będą pomiary cienkiej księżycowej atmosfery oraz pyłu w otoczeniu naszego jedynego naturalnego satelity.

Więcej o: