Rakieta Grasshopper podskoczyła na 40 metrów - udany test

Właśnie powstaje rakieta, która nie tylko pionowo startuje, ale i ląduje. Czy to przyszłość lotów kosmicznych?

SpaceX jest jedną z najbardziej znanych firm z sektora kosmicznego (z "niszy" o nazwie "New Space"). Dokonania SpaceX są liczne - od rakiet Falcon 1, Falcon 9 poprzez kapsułę Dragon i jej loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) aż po ambitne projekty, które już teraz wchodzą w fazę testów.

Jednym z takich ambitnych projektów jest rakieta Grasshopper, która służy jako platforma testowa koncepcji rakiety nośnej typu VTVL - pionowego startu i lądowania. Technologie wytworzone dzięki Grasshopperowi mają posłużyć do budowy przynajmniej częściowo odzyskiwalnej rakiety Falcon 9 oraz dolnego stopnia rakiety Falcon Heavy. Co więcej, odzyskiwanie stopni ma być wykonywane poprzez precyzyjne lądowanie w wyznaczonym miejscu. Jest to krok dalej m.in. w porównaniu z rakietami SRB dla promu kosmicznego, które lądowały w określonym rejonie na spadochronach w Oceanie Atlantyckim i były wyławiane przez okręty.

Pierwszy lot Grasshoppera odbył się 21 września, po czym 1 listopada nastąpił drugi test. Trzeci lot tej konstrukcji odbył się 17 grudnia 2012 roku. W trakcie trzeciego lotu rakieta wzniosła się na wysokość większą niż rozmiary rakiety, czyli ponad 30 metrów. Po osiągnięciu pułapu nastąpił kilku sekundowy zawis na tej zakładanej wysokości a następnie bezpieczne sprowadzenie rakiety na ziemię i wyłączenie silników. Poniższe nagrania prezentują lot Grasshoppera z 17 grudnia 2012.

 
 

W 2013 roku możemy spodziewać się coraz wyższych lotów Grasshoppera. Wpierw będą to loty poddźwiękowe, które będą odbywać się ze stanowiska w McGregor w Teksasie. Jeśli te loty się powiodą, to po nich powinny nastąpić testy ponaddźwiękowe, tym razem z bazy White Sands w Nowym Meksyku.

(SpaceX, PFA)

Więcej o: