Zaćmienie Słońca - jak oglądać je w Polsce?

Już dzisiaj miało miejsce częściowe zaćmienie Słońca, które było widoczne z całej Polski! To jedno z najważniejszych wydarzeń astronomicznych 2015 roku. Maksimum nastąpiło około godz. 10.50.

Już od 9:50 oglądaj zaćmienie na żywo razem z gazeta.pl>>>>

Od ostatniego częściowego zaćmienia Słońca widocznego z Polski minęły cztery lata, a następne tak spektakularne wydarzenie będzie miało miejsce dopiero w 2026 roku. A już 20 marca 2015 roku mogliśmy podziwiać z Polski tarczę słoneczną przesłoniętą przez Księżyc w około 70 proc. W Świnoujściu było zasłonięte aż 76 proc. Słońca, Gdańsku - 73 proc., w Warszawie - 66 proc., Krakowie - 63 proc. W najmniej korzystnym dla obserwacji obszarze, czyli w Bieszczadach, faza maksymalna zaćmienia wyniosła 57 proc.

W Polsce widać więc było częściowe zaćmienie Słońca . W tym samym czasie zaćmienie całkowite można było podziwiać z Wysp Owczych, arktycznego archipelagu Svalbard (w jego skład wchodzi Spitsbergen) oraz z Morza Norweskiego. Oznacza to, że będąc tam, można było zobaczyć, jak tarcza Księżyca całkiem przesłania tarczę Słońca, uwidoczniając koronę, czyli zewnętrzną część atmosfery słonecznej. Z Polski takie zjawisko będzie widoczne dopiero w 2075 roku.

To niewiarygodny przypadek , że z Ziemi możemy oglądać całkowite zaćmienia Słońca. Wynika to z czystej geometrii. Średnica Słońca jest 400 razy większa niż średnica Księżyca, jednak Księżyc znajduje się 400 razy bliżej Ziemi niż Słońce. Dzięki temu fenomenowi malutki Księżyc może od czasu do czasu nam, Ziemianom, przesłonić ogromne Słońce.

W Polsce o godz. 9.49 tarcza Księżyca zaczęła nasuwać się na tarczę Słońca. Oba obiekty znajdowały się wówczas około 30 stopni nad horyzontem, a więc nie bardzo wysoko. Maksimum (czyli moment, kiedy przesłonięta będzie największa część Słońca) nastąpił około godz. 10.55 . Koniec spektaklu nastąpi w Polsce około godz. 12.

Jak obserwować zaćmienie Słońca?

Przede wszystkim nie można patrzeć na Słońce nieosłoniętymi oczami, bo emitowane przez nie promieniowanie UV może uszkodzić nam wzrok.

Bezpieczne obserwacje tarczy słonecznej można prowadzić przez specjalną folię ochronną - folię mylarową Baadera ND5, dostępną w specjalistycznych sklepach fotograficznych lub sklepach z teleskopami. Wystarczy jej fragment o wymiarach 10 x 10 cm.

Bezpieczne są również obserwacje prowadzone przez teleskopy słoneczne wyposażone w taką właśnie folię oraz przez specjalne okulary wyposażone w podobne filtry.

W ostateczności do oglądania Słońca można użyć ciemnego szkła spawalniczego o parametrach DIN 10 - DIN 12.

Do bezpośrednich obserwacji Słońca podczas zaćmienia (czy w jakimkolwiek innym czasie) NIE WOLNO UŻYWAĆ :

- okularów przeciwsłonecznych - kliszy fotograficznych - zdjęć rentgenowskich - płyt CD - okopconego szkła - lornetek, lunet czy teleskopów bez specjalnej folii!!!

    Dokładne godziny widoczności zaćmienia dla różnych miejscowości można znaleźć dzięki kalkulatorowi .

    Tekst pochodzi z serwisu Crazy Nauka

    Zobacz wideo
    Więcej o: