Polak zrobił ze swojego balkonu niezwykłe zdjęcie Księżyca

Ponad 32 tysiące zdjęć w niecałe pół godziny. Dzięki specjalnej technice Polak wykonał ze swojego balkonu niesamowite zdjęcie Księżyca

Doskonała rozdzielczość i niezwykłe kolory - zdjęcie Księżyca autorstwa Bartosza Wojczyńskiego od kilku dni podbija internet. Jest nie tylko piękne, ale też zrobione w niezwykły sposób. W przeciwieństwie do delikatnych i ciemnych struktur głębokiego nieba takich jak mgławice i galaktyki, Księżyc można śmiało fotografować z centrum sporego miasta. Balkon w Piekarach Śląskich nadaje się do tego doskonale.

Bartosz Wołczyński wykorzystuje teleskop, do którego podłącza kamerę do astrofotografii. Nagrywa ona film, który składa się z nieskompresowanych klatek. W ten sposób fotograf kręci wiele krótkich filmów pokazujących kolejne fragmenty ziemskiego satelity. Wyglądają one na przykład tak:

 

Na filmie widać wyraźnie efekt "pływania" powierzchni Księżyca, który powstaje w wyniku falowania ziemskiej atmosfery. By pozbyć się tego zjawiska, przy pomocy specjalnego programu piksele z każdego zestawu klatek są uśredniane. Następnie obraz wyostrza się i łączy poszczególne kadry pokazujące różne części Księżyca.

Efekt wygląda tak - kliknij, by zobaczyć pełną rozdzielczość.

Fot. Bartosz Wojczyński

Skąd jednak nieco dziwne kolory? To efekt przełożenia na pasmo widzialne barw spoza zakresu widzianego przez człowieka. Ultrafiolet został pokazany jako fioletowy a podczerwień jako czerwony.

Więcej o: