Jak uporać się z problemem redukcji problemu orbitalnych śmieci

Maciej Urbanowicz - student Politechniki Warszawskiej, związany ze Studenckim Kołem Astronautycznym - przemawiał na 8th IAA Sypomsium w Berlinie. Temat jego prezentacji był związany z problemem deorbitacji satelitów i górnych stopni rakiet.

Temat "kosmicznych śmieci" był już wielokrotnie poruszany na łamach serwisu Kosmonauta.net. Problem coraz większej ilości obiektów na różnych orbitach dookoła Ziemi zaczyna być bardzo ważny, niedawno USA i Francja nawiązały współpracę w tej kwestii. Pojawia się coraz więcej głosów, że problem "kosmicznych śmieci" zaczyna nas przerastać - jako przykład podaje się ryzyko związane z satelitą Envisat .

Ten temat jest analizowany również w Polsce. Maciej Urbanowicz, student Politechniki Warszawskiej (PW) związany ze Studenckim Kołem Astronautycznym (SKA), zaprezentuował swój pomysł na system deorbitacyjny. Prezentacja odbyła się podczas 8th IAA Symposium - konferencji która miała miejsce w Berlinie na początku kwietnia.

Pomysł Macieja Ubranowicza o nazwie MURB Deorbitation System (MDS) jest rozwiązaniem inżynieryjnym, które można zastosować na małych satelitach oraz górnych stopniach rakiet. Podstawową częścią MDS jest żagiel - rozkładana powierzchnia, która zwiększa opór atmosferyczny obiektu (na niskich orbitach wokółziemskich występuje szczątkowa atmosfera, która powoli sprowadza różne obiekty na niższe orbity oraz w końcu w atmosferę Ziemi). MDS w założeniu miałby być urządzeniem, które można skalować - od mniejszego systemu dla małych satelitów aż po duże rozwiązania dla większych obiektów, np. górnych stopni rakiet nośnych.

Krzysztof Kanawka

Więcej o: