Pikosatelita - etap integracji i testów

Trwają prace nad pikosatelitą PW-Sat. Do lipca trwać będzie integracja oraz testy. Wysyłka PW-Sata do Holandii nastąpi prawdopodobnie w sierpniu.

Jeszcze kilka tygodni temu informowaliśmy o możliwej wysyłce pikosatelity PW-Sat do ośrodka ESA w Holandii już w czerwcu . Od tego czasu nastąpiły jednak pewne drobne opóźnienia, które są dość zwyczajnym elementem każdego projektu satelitarnego. W tej chwili jest dość prawdopodobne, że integracja i testy PW-Sata zakończą się w lipcu, co pozwoli na wysyłkę tego studenckiego pikosatelity w sierpniu. W międzyczasie trwać będą również prace nad dokumentacją pikosatelity.

Te opóźnienia w pracach wydają się nie mieć większego znaczenia dla szans wystrzelenia pikosatelity, bowiem coraz bardziej jest możliwe, że start nowej europejskiej rakiety Vega nastąpi później. W tej chwili nieoficjalnie mówi się, że start rakiety Vega może zostać odłożony nawet na początek przyszłego roku.

Jednocześnie nastąpiła publikacja nowych grafik PW-Sata. Na szczególną uwagę zwraca grafika przedstawiająca rozkładany ogon, który jest jednym z najważniejszych elementów misji. Wcześniejsze projekty tego pikosatelity zakładały użycie żagla - teraz jest to ogon o długości około dwóch metrów.

Więcej o: