Nowoczesne systemy multimedialne w autach na przykładzie nowej Mazdy CX-5

Obecnie samochody nie są już wyłącznie maszynami do pokonywania drogi z punktu A do punktu B. To pojazdy naszpikowane nowoczesnymi technologiami, które poprawiają nasze bezpieczeństwo, a także zwiększają wygodę podróżowania

Integracja człowieka z maszyną

By technologia ułatwiała nam przemieszczanie się, niezbędny jest przemyślany system obsługi wielu oferowanych funkcji. Powinien być on jak najprostszy i jak najbardziej intuicyjny. Dobry przykład stanowi Mazda, której inżynierowie opracowali system HMI (human machine interface).

W nowym SUV-ie CX-5 obsługa poszczególnych funkcji pokładowych systemów informacyjno-rozrywkowych możliwa jest na trzy sposoby - przy pomocy umieszczonego w górnej części deski rozdzielczej dotykowego ekranu o przekątnej 7 cali (na którym wyświetlany jest także obraz z kamery cofania) lub przełączników na wielofunkcyjnej kierownicy. Ponadto kierowca i pasażerowie mają dostęp do systemu informacyjno-rozrywkowego poprzez pokrętło, które znajduje się na konsoli środkowej pomiędzy fotelami. Tak wiele możliwości gwarantuje wygodną obsługę dla wszystkich. Bariery nie stanowi już menu w obcym języku - system Mazdy standardowo dostępny jest po polsku.

Bezbłędnie do celu

Nawigacje satelitarne stały się normą w wyższych wersjach wyposażenia nowych modeli samochodów. Niegdyś fabryczne systemy nawigacyjne były bardzo drogie i często nie były wyposażone w dokładną mapę naszego kraju. To już przeszłość. Teraz do dyspozycji jest cała sieć dróg, również tych niższych kategorii. Dzięki temu nigdy nie zabłądzimy. W dodatku nie musimy, tak jak w autach bez nawigacji GPS, pamiętać o tym, żeby zabrać ze sobą urządzenie przenośne.

Najnowsze systemy nawigacyjne pozwalają na omijanie korków. Oprócz tego, kierowca nowej CX-5 otrzymuje informacje o fotoradarach i wideoradarach, aktualną prognozę pogody i listę lokalnych punktów wartych uwagi - tzw. POI (Points of Interest). W rezultacie mało kto pamięta jeszcze o klasycznych, drukowanych mapach.

Bądź na bieżąco i rozerwij się

Nowoczesne systemy multimedialne oferują możliwości łączenia się z urządzeniami zewnętrznymi (telefonami komórkowymi lub odtwarzaczami MP3). Słuchanie muzyki z płyt CD wydaje się już dość zapomniane, chociaż odtwarzacze nadal znajdują się w wyposażeniu większości aut. Dziś powszechniejsze i znacznie wygodniejsze jest przesyłanie danych poprzez gniazdo AUX, port USB lub bezprzewodowo przy użyciu technologii Bluetooth?.

Tego typu rozwiązanie służy jednak nie tylko do przesyłania muzyki. W nowej Maździe CX-5 system łączności MZD Connect we współpracy ze smartfonem, poza korzystaniem z wbudowanego systemu głośnomówiącego, umożliwia również korzystanie z innych nowoczesnych funkcji poprzez połączenie z siecią, zapewniając dostęp do stron internetowych i usług serwisów społecznościowych.

Nowoczesne systemy multimedialne przekształcają samochody w mobilne centra informacyjno-rozrywkowe. Dzięki nim zawsze trafimy do celu, będziemy na bieżąco z informacjami, a podróż będzie bardziej komfortowa. To i znacznie więcej oferuje nowa Mazda CX-5 .