Jak nie dać się oskubać?

Bankowość internetowa to wygoda i oszczędność czasu, jednak niesie ze sobą również poważne zagrożenia. Przeczytaj jak nie paść ofiarą hakera.
embed

Nie tak dawno staliśmy w kolejkach w banku czy sklepie aby zapłacić nasze rachunki. Chcąc wpłacić pieniądze lub zrobić przelew  czy opłacić rachunki, traciliśmy czas na to,żeby dotrzeć do banku, czekaliśmy w kolejce co trwało w nieskończoność.  Gdy nadeszła era internetowej bankowości, coraz częściej odchodzimy od tradycyjnych metod płatności. Kiedy płatności online stały się bardzo popularne , banki zaczęły proponować korzystanie z serwisów online oraz oferować zakupy w sieci.  Początkowo świadomość ryzyka utraty poufnych informacji takich jak dane personalne była bardzo niewielka.

Wzrost popularności ale i ryzyka bankowości online

Według przeprowadzonych badań oraz raportów marketingowych, w 2014 roku ilość transakcji online w Chinach osiągnęło liczbę prawie 300 milionów, a użytkownicy płatności mobilnych  to około 200 milionów.  W tym samym raporcie pojawia się informacja,że 50% użytkowników z Kanady obawia się o swoje bezpieczeństwo  podczas dokonywania transakcji online.  Rozwój bankowości online, szczególnie poprzez urządzenia mobilne, spowodował wzrost oszustw bankowych. Oszustom nie zajęło dużo czasu rozpracowanie schematów złośliwego oprogramowania i kradzież środków z konta użytkownika.

Jak działają oszuści ?

Hakerzy specjalizujący się w oszustwach online głównie celują w klienta indywidualnego i konta firmowe. Ataki przyjmują różne formy, najczęściej koncentrują się na kradzieży numerów PIN oraz loginów do kont. Nie jest to trudna sprawa, wystarczy przekupić wyszukiwarkę czy kliknąć w wyskakujące okienko , które przekieruje do nowej strony, aby  dokonać fałszywej płatności. Hakerzy manipulują oprogramowaniem a taki sposób,aby transakcja wydawała się legalna. W rzeczywistości wykorzystują  słabe punkty i dokonują zmian w płatnościach.

Bądź bezpieczny!

Lepiej zapobiegać niż leczyć, jest to zdecydowanie najtańsza i najlepsza opcja. Dlatego nie używajmy tych samych haseł do wielu kont. Rzeczywiście ciężko jest zapamiętać skomplikowane hasła, gdy masz kilka rachunków bankowych. Narzędzie takie jak Bitdefender Wallet pomoże Ci w zarządzaniu hasłami. Wiec kiedy otrzymasz wiadomość od ?Susan?, której nie znasz, nie otwieraj załącznika ani nie klikaj na linki podesłane przez nią, niezależnie od tego, jak kuszące mogą się wydawać. To jeden z najpopularniejszych trików na wyłudzenie pieniędzy, co gorsze działa na niezliczoną ilość ofiar każdego dnia.

Ważne, aby wiedzieć jak uniknąć płatności przez niezaufane strony czy wyskakujące okienka oraz przy użyciu publicznej sieć WiFi. Wszędzie czyhają pokusy. Najlepsza opcja to upewnienie się ,że twoje transakcje bankowe oraz zakupy w sieci są chronione przez dostawcę oprogramowania antywirusowego. Bitdefender Safepay jest darmowa aplikacją, która chroni nas przed takimi zagrożeniami. Przeglądarki używane przez nas są wrażliwe na ataki malware. Bitdefender Safepay używa własnej przeglądarki, aby takim atakom zapobiec i skanuje wszystkie adresy URL pod kątem malware oraz phisingu.

Warto pamiętać ,że przy każdej transakcji narażamy się na ryzyko. Obecnie cyberprzestępcy są  bardzo sprytni, więc nie można niedoceniać ich  umiejętności w kradzieży danych osobowych czy bankowych. Wystarczy raz wejść do systemu i będą oni robić transakcje na Twoje konto.