Duże zmiany w czołówce polskich firm IT

Patrząc na wyniki firm znajdujących się w rankingu ITwiz Best 100 widać, że najwięcej zamieszania - po latach względnej ?stabilizacji? - wywołał podział HP Polska na firmy Hewlett Packard Enterprise i HP Inc. oraz niesamowita popularność gry Wiedźmin 3.
embed

Poza analizą wyników firm IT po raz drugi przeprowadziliśmy badanie wśród klientów branży IT. Pytaliśmy ich o budżet i priorytety inwestycyjne, odpytaliśmy także o projekty związane z cyfrową transformacją.

Od końca lat 90. XX wieku niekwestionowanym liderem polskiego rynku IT był Hewlett-Packard. W 2015 roku przychody tej firmy odpowiadały za ok. 10% całego sektora IT w Polsce szacowanego na 34 mld zł. W tym roku HP Inc. znalazło się na miejscu 7. (szacunkowe przychody na poziomie 1,6 mld zł), a Hewlett Packard Enterprise na miejscu 8. naszego rankingu ITwiz Best 100 (1,59 mld zł). Obie firmy od 1 sierpnia 2015 roku działają w Polsce jako niezależne podmioty. Plan podziału ogłoszono w październiku 2014 r. HP Inc. skupia się obecnie na rozwoju oferty komputerów osobistych i urządzeń wydruku, HP Enterprise (HPE) zaś na sprzedaży rozwiązań i usług korporacyjnych.

Zmiany w czołówce międzynarodowych producentów w Polsce

W wyniku podziału HP Inc. i HPE znalazły się na dalszych miejscach, niżej w zestawieniu ITwiz Best 100 nawet niż ich najbliższa konkurencja. Lenovo ? największy konkurent HP Inc. - znalazł się w tym roku na miejscu 5. z przychodami na poziomie 1,87 mld zł, a IBM Polska ? konkurent HP Enterprise - na miejscu 6. (1,75 mld zł). Gdyby wyłączyć z rankingu dystrybutorów rozwiązań IT ? AB, ABC Data, Action i Komputronik, Tech Data, którzy dystrybuują głównie rozwiązania międzynarodowych producentów ? pierwsza piątka największych firm IT w Polsce wyglądała by tak:

  1. Lenovo Technology B.V. (1,87 mld zł)
  2. IBM Polska (1,75 mld zł)
  3. HP Inc Polska (1,6 mld zł)
  4. HP Enterprise Polska (1,59 mld zł)
  5. Dell Polska (1,4 mld zł)

Na kolejnych miejscach znalazły by się: Microsoft (1,35 mld zł), Asseco Poland (1,31 mld zł), Asus Polska (0,73 mld zł), Oracle Polska (0,72 mld zł) oraz Qumak (0,71 mld zł). Tuż za podium znalazłby się CD Projekt z prawie 20-krotnym wzrostem przychodów. A wszystko dzięki sprzedaży gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Jak podają przedstawiciele firmy, wszystkie trzy części tej gry sprzedały się już w ponad 20 mln egzemplarzy. Firma CD Projekt miała także największy zysk brutto wśród firm IT w Polsce (414 mln zł), większy nawet niż Asseco Poland, do tej pory niekwestionowany lider w tej kategorii (298 mln zł). W przypadku CD Projekt zysk brutto stanowił 58% przychodów firmy w roku 2015.

Przychody pierwszych 20. największych firm IT w Polsce (w tys. zł)

* - szacunki

** - po wyłączeniu sprzedaży telefonów, sprzętu RTV/ADG itp.

*** - po wyłączeniu sprzedaży telefonów, sprzętu RTV/ADG itp. i odjęciu eksportu

Eksport silny siłą polskich programistów

Prawie 95% sprzedaży CD Projekt pochodzi z zagranicy. Dlatego też ta firma znalazła się na pierwszym miejscu największych eksporterów produktów i usług IT w Polsce w roku 2015 z prawie dwukrotnie wyższymi przychodami niż kolejna firma w zestawieniu ITwiz Best 100 ? Wincor Nixdorf. Pierwsza piątka największych eksporterów w Polsce to:

  1. CD Projekt (665 mln zł ze sprzedaży oprogramowania)
  2. Wincor Nixdorf (360 mln zł ze sprzedaży sprzętu i usług IT, z udziałem odpowiednio 80% i 20%)
  3. Atos w Polsce (325 mln zł)
  4. Ericpol (318 mln zł ze sprzedaży usług IT)
  5. Comarch (314 mln zł ze sprzedaży oprogramowania i usług IT)

Tradycyjnie, największy udział w eksporcie firm działających w Polsce mają przychody z usług IT bazujące na jakości pracy polskich programistów, w tym szczególnie tworzenia oprogramowania na zamówienie oraz outsourcingu i wynajmu pracowników. Łączna wielkość przychodów z eksportu usług firm biorących udział w zestawieniu ITwiz Best 100 w tym roku to ponad 1 mld zł. W przypadku sprzedaży oprogramowania było to 840 mln zł, a sprzętu IT 414 mln zł, z dużym, ok. 30 proc. udziałem NTT System. Firma ta jest obecnie jedynym praktycznie ? poza dystrybutorami IT ? polskim producentem komputerów i urządzeń mobilnych.

Centra usług ITO dla klientów zagranicznych - bazujące na polskich programistach - stworzyły w Polsce takie firmy, jak: Luxoft, Tieto, BLStream, Sii, czy C&F. Tylko te pięć firm zatrudnia blisko 5100 pracowników. Luxoft w roku 2015 zwiększył zatrudnienie w Polsce 3-krotnie! W roku 2016 firma planuje zatrudnienie kolejnych 500 osób. Programistów szukają w Polsce także GFT Polska oferująca usługi dla 10 największych banków inwestycyjnych na świecie (planuje zatrudnić 200 osób) oraz amerykańska firma Crossover (poszukująca 1000 programistów).

Obok międzynarodowych firm oferujących usługi nearshoring?owe działają polskie firmy Ericpol i SMT Software. Ta ostatnia łączy się właśnie z - pochodzącą z Finlandii - firmą BLStream. Jest to efekt inwestycji w obie spółki funduszu Enterprise Investors. Nowa firma zatrudnia w Polsce 1050 z 1200 wszystkich pracujących w niej osób. Łączące się BLStream i SMT Software działają w 9 lokalizacjach w Polsce, w: Szczecinie, Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Krakowie, Białymstoku, Krakowie, Lublinie i Łodzi oraz w dwóch lokalizacjach w Niemczech - Monachium i Regensburgu. Do końca roku 2016 firma chce zatrudnić łącznie 500 osób, a do końca roku 2018 zwiększyć zatrudnienie do 2000.

Słaba złotówka miała bardzo duży wpływ na polski rynek IT

Wartość polskiego rynku IT od kilku lat oscyluje wokół 11 mld USD (rok temu było to 10,8 mld USD), a podział na sprzedaż sprzętu, usług i oprogramowania to odpowiednio 52%, 30% i 18%. Od lat także mamy do czynienia na polskim rynku IT z ?pełzającym ? wzrostem na poziomie 2-3% rocznie. W tym roku ?namieszał ? trochę wyższy, średnioroczny kurs dolara, który w roku 2015 wyniósł 3,77 zł, a rok wcześniej było to 3,16 zł. Tak więc w złotówkach wielkość polskiego rynku IT zwiększyła się z ok. 34 mld zł do ponad 41 mld zł.

Suma przychodów pierwszej setki zestawienia ITwiz Best 100 to 46,2 mld zł (41,3 mld zł, wzrost o 12%), a wszystkich firm w naszym rankingu 49,3 mld zł (44,1 mld zł, 12%). Jednak kwota ta nie oddaje wielkości rynku IT w Polsce, ponieważ wielokrotnie sumowane są te same przychody ? odnotowywane przez międzynarodowych producentów, ich dystrybutorów, a następnie resellerów i na końcu integratorów. Dlatego od zawsze bazujemy na kwotach podawanych przez firmy analityczne. W tym roku partnerem merytorycznym raportu ITwiz Best 100 jest PMR Research.

Efekt wspomnianych, gwałtownych zmian kursowych w roku 2015 widać m.in. w wynikach międzynarodowych producentów. Przykładowo IBM Polska ? poza usługami ? oferowane w Polsce rozwiązania sprzedaje w dolarach (sprzęt) lub euro (oprogramowanie). W dolarach przychody firmy wzrosły o ok. 3%, a w przeliczeniu na złotówki o ok. 21%.

Zmiany kursów walut miały zapewne także wpływ na wyniki niektórych, polskich integratorów. Zwłaszcza tych zaangażowanych w projekty infrastrukturalne. Przykładowo Qumak ? pomimo aż 26 proc. wzrostu przychodów z 562 mln zł do 709 mln zł ? odnotował stratę netto na poziomie 9,8 mln zł (rok wcześniej strata wyniosła 7,9 mln zł). Jak w liście do akcjonariuszy napisał w maju br. p.o. prezesa Marek Tiahnybok: ?Decydujący wpływ na wynik miały zmiany sposobu prezentacji potencjalnych kosztów realizacji i serwisu, jednak jest to efekt jednorazowy ". Tymczasem Qumak w roku ubiegłym zakończył budowę kilku, dużych centrów danych dla PKO BP, Krajowej Izby Rozliczeniowej, warszawskiego MPWiK, a także wdrożenia chmury prywatnej dla Wojskowej Akademii Technicznej i budowy superkomputera dla Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego opartego na sprzęcie Huawei.

Dystrybutorzy oddzielili IT od pozostałych przychodów

Po raz pierwszy trzej, najwięksi dystrybutorzy IT w Polsce - AB, ABC Data i Action - wydzielili dla redakcji ITwiz z przychodów sprzedaż produktów i usług IT. Największy udział w sprzedaży rozwiązań IT ma Action (91%), najmniejszy AB (61%). W przypadku ABC Data udział ten jest na poziomie 70%. W przypadku AB drugim pod względem wielkości segmentem są rozwiązania telekomunikacyjne, w tym smartfony i akcesoria do nich (26%), którego sprzedaż to już 1,1 mld zł. AB jest przedstawicielem m.in. Apple. Pozostałe 13% przychodów tej firmy (553 mln zł) to przychody z innej działalności, a więc m.in. ze sprzedaży sprzętu RTV/AGD, a także zabawek, a nawet urządzeń treningowych i skuterów elektrycznych.

Drugim pod względem wielkości sprzedaży rozwiązań telekomunikacyjnych dystrybutorem jest ABC Data z udziałem na poziomie 19% i wielkością przychodów w wysokości 816 mln zł. Pozostałe 11% (472 mln zł) to m.in. pralki, zamrażarki, lodówki, suszarki, kuchnie mikrofalowe, zmywarki, piekarniki, w tym urządzenia wolnostojące i do zabudowy, ale także ? w kategorii RTV - telewizory, projektory multimedialne, sprzęt audio. Z kolei Action ogłosił niedawno, że będzie dystrybuował? żywność.

Rynek IT z perspektywy klientów branż IT

Według opinii ankietowanych przez redakcję ITwiz osób kierujących działami IT w polskich firmach (CIO lub kierowników działów IT), w roku 2016 budżet IT w większości nie zmienił się (43% odpowiedzi) lub zwiększył (41%), a jedynie w w 16 proc. przypadków zmniejszył się. W przyszłym roku w największym stopniu będzie uzależniony od liczby projektów zaplanowanych przez biznes (39%), zwiększy się (23%) lub pozostanie bez zmian (20%). Jedynie 9% kierowników działów IT wie już, że budżet na projekty IT zmniejszy się, a kolejne 9% jeszcze nie wie co się z nim stanie.

Co ciekawe, największy wzrost budżetu IT dotyczy: rozwoju dotychczasowych systemów (59% odpowiedzi) oraz bezpieczeństwa (36%) i projektów związanych z tzw. cyfrową transformacją (32%). Rosną też wynagrodzenia pracowników (27%). Cyfrowa transformacja jest jednym z najgłośniejszych dziś haseł, co widać też po odpowiedziach CIO i szefów działów IT. Aż 85% ankietowanych odpowiedziało, że w ich firmie prowadzone są projekty określane mianem digital transformation. Jeśli jednak chodzi o budżet na cyfrową transformację, to jedynie w 41% jest on częścią budżetu działu IT, a aż w 43% jest w budżetach działów biznesowych. W 16 proc. przypadków znalazł się w osobnym dziale, dedykowanym cyfrowej transformacji, np. Innovation Lab.

Najwięcej ankietowanych na pytanie ? W których obszarach Państwa budżet się zmniejszył? ? odpowiedziało, że w żadnych (45%), a następnie były to: utrzymanie dotychczasowych systemów (29%), wydatki na sprzęt (25%) oraz zakup zewnętrznych usług IT, z wyłączeniem usług cloud computing (11%).

Wśród ankietowanych przez ITwiz firm najwięcej było takich, które zatrudniają od 1000 do 10 000 osób (50%), a następnie od 250 do 1000 osób (20%) oraz powyżej 10 000 osób (14%).