Zapewnij sobie bezpieczeństwo podczas zakupów w sieci

Cyberprzestępcy chętnie wykorzystują wiadomości udające newslettery promocyjne, które zachęcają do kliknięcia w baner lub odwiedzenia strony. Ich celem jest zdobycie informacji i wyłudzenie danych użytkownika.
embed

Z ostatnich badań przeprowadzonych przez SOPHOS ? lidera bezpieczeństwa IT wynika, że wśród 1250 badanych konsumentów w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwajcarii i Austrii 54% postrzega programy szpiegujące jako niezwykle duże zagrożenie, ale aż 31% badanych nie posiada żadnej wiedzy na ten temat lub nie jest pewna czy jest przed nimi chroniona w jakikolwiek sposób. SOPHOS przypomina, że bezpieczeństwo online jest kwestią, o której nie można zapominać nigdy, szczególnie zaś w okresie wzmożonej aktywności w internecie na przykład przed świętami. James Lyne, szef działu badań nad bezpieczeństwem w SOPHOS przygotował poradnik jak w 8 prostych krokach zapewnić sobie ochronę w czasie świąt:

  1. Jeżeli przesłana oferta promocyjna jest zbyt korzystna, żeby mogła być prawdziwa ? prawdopodobnie jest e-mailem phishingowym, który ma na celu wyłudzenie informacji od osoby, która kliknie w baner lub zamieszczony w niej link. Gdy tylko pojawia się takie podejrzenie mail należy niezwłocznie usunąć, by nie narazić się na atak.
  2. Dokonywanie zakupów poprzez smartfona przy wykorzystaniu niezaufanych sieci bezprzewodowych może nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Przed podaniem numeru karty kredytowej, przy dokonywaniu płatności, upewnij się, że sieć z której korzystasz jest zabezpieczona.  
  3. Korzystaj jedynie z usług zaufanych sprzedawców, a przy dokonywaniu płatności rozważ korzystanie z PayPal lub kart kredytowych podczas zakupów w Internecie, aby podnieść poziom swojego bezpieczeństwa ? mają one lepsze zabezpieczenia, niż karty bankowe.
  4. Starannie wpisuj nazwy i hasła w wyszukiwarce i uważaj na literówki. Cyberprzestępcy często wybierają popularne internetowe marki i zmieniają kilka liter w linku, aby nakłonić użytkownika do kliknięcia i udostępniania danych osobowych.
  5. W związku z rosnącą popularnością inteligentnych urządzeń Internetu Rzeczy, znajdą się one z pewnością w tym roku na wielu listach prezentów. Warto pamiętać, że te urządzenia są również podatne na ataki i nie zawsze są odpowiednio zabezpieczone. Przed rozpoczęciem korzystania z nowego urządzenia powinniśmy pamiętać o zmianie hasła fabrycznego. Podczas ostatnich ataków DDoS, które sparaliżowały ruch na popularnych portalach mogliśmy zaobserwować jak urządzenia Internetu Rzeczy mogą zostać wykorzystane przeciw nam przez cyberprzestępców.
  6. Podczas tworzenia haseł bezpieczeństwa, należy szczególnie postarać się, aby różniły się od siebie i były trudne do odgadnięcia. Dodanie wielkich i małych liter, cyfr oraz symboli utrudnia złamanie hasła i dostanie się do danych? aby dowiedzieć się więcej na temat tworzenia haseł ochronnych zapoznaj się z artykułem Sophos ? Jak stworzyć odpowiednie hasło bezpieczeństwa.
  7. W okresie świątecznym cyberprzestępcy są w stanie przechwycić więcej danych przez programy szpiegujące. Użytkownicy powinni chronić swoje urządzenia podłączone do sieci przed złośliwym oprogramowaniem, w tym spyware, który rejestruje dane finansowe podczas wpisywania ich na klawiaturze. Zapewnienie bezpieczeństwa dla sieci domowej jest możliwe z oprogramowaniem zabezpieczającym Sophos Home.
  8. Należy zadbać o to, by oprogramowanie do zabezpieczenia danych było zainstalowane na wszystkich urządzeniach, z których korzystamy podczas świątecznych zakupów. Warto wypróbować Sophos Home , i obejrzeć filmy zawierające wskazówki jak łatwo blokować programy szpiegujące i inne złośliwe oprogramowanie oraz jak wykrywać i blokować podejrzane strony i aplikacje, które mogą zawierać ransomware. Odpowiednio dobrane oprogramowanie antywirusowe pomoże użytkownikowi w zabezpieczeniu wifi i wykluczeniu wiadomości zawierających phishing .