Chcą stworzyć procesory z komórkami z ludzkiej skóry. By "maszyna myślała jak człowiek"

Szwajcarski startup planuje tworzenie sztucznej inteligencji, która działałaby i myślała jak mózg człowieka. W tym celu wykorzystywane są faktyczne neurony pozyskane z ludzkiej skóry. Efekt końcowy gwarantować miałby większą skuteczność modelu SI przy znacznie niższym zużyciu energii.

"Wyobraź sobie przyszłość, w której granice między biologią a technologią znikają" - zapowiada swoją działalność FinalSpark. Szwajcarski startup proponuje nową metodę budowy modeli sztucznej inteligencji (SI). Zamiast wykorzystywać regularne cyfrowe procesory sygnałowe, naukowcy planują wprowadzenie systemu opierającego się na bioprocesorach. W swoim działaniu miałyby one wykorzystywać neurony (komórki nerwowe) pozyskane z ludzkiej skóry.

Zobacz wideo Jak AI zmieni rynek pracy? "Sztucznej inteligencji trzeba się nauczyć. Nie widzę zagrożeń"

Sztuczna inteligencja jak ludzki mózg. Szwajcarski startup proponuje innowacyjne rozwiązanie

Propozycja naukowców szwajcarskiego startupu miałaby przynieść dziedzinie SI kilka istotnych korzyści. Główną z nich ma być znaczna oszczędność energii. Według badań cytowanych na stronie projektu ludzki mózg wykorzystuje 86 miliardów neuronów i do prowadzenia obliczeń zużywa wyłącznie 20 watów energii. Odwzorowanie zachodzących w ludzkim mózgu procesów przy zastosowaniu konwencjonalnej technologii krzemowej wymagałoby zużycia aż 10 megawatów.

Wykorzystanie biologicznych sieci neuronowych pozwoliłoby więc na znaczne zmniejszenie kosztów oraz wydajności względem tradycyjnej SI. Startup chwali ponadto swoją technologię jako wysoce skalowalną oraz nieustannie się uczącą. Dzięki tym cechom SI oferowana przez FinalSpark miałaby łatwiej dostosowywać się do oczekiwań oraz tworzyć uniwersalny system, który mógłby znaleźć zastosowanie w różnych procesach i nie byłby ograniczony do jednego zadania. W przeciwieństwie do regularnego SI, projekt FinalSpark tworzyłby swego rodzaju kolektywną inteligencję, która swobodnie przyswajałaby nowe dane oraz dostosowywałaby się do stawianych przed nią problemów.

Nowe technologie opierające się na ludzkich neuronach. "Prawdziwa myśląca maszyna"

Fred Jordan, współzałożyciel startupu, zdradził w rozmowie z portalem technologicznym Quartz metody wykorzystywane w celu stworzenia nowoczesnego modelu SI. FinalSpark stara się za pośrednictwem przewodów elektrycznych nauczyć neurony przetwarzać informacje w taki sposób, w jaki robi to ludzki mózg. Na potrzeby eksperymentów wykorzystywane były neurony hodowane w kulturach komórkowych.

Obecne modele SI są w stanie naśladować ludzkie myślenie po długich miesiącach treningu na zaawansowanych danych. Ostatecznym celem FinalSpark jest stworzenie modelu, który byłby w stanie odwzorowywać faktyczne ludzkie rozumowanie. Tego typu SI byłoby zdolne do analizowania emocji, a także tworzenia nowych pomysłów i koncepcji niewynikających z bezpośredniego doświadczenia. - Tak powinna działać "prawdziwa" myśląca maszyna. Najbardziej znanym procesorem informacji jest w końcu ludzki neuron - mówił Jordan w rozmowie z portalem.

Współzałożyciel startupu powiedział dziennikarzom Quartz, że tego typu inżynieria biologiczna może w przyszłości całkowicie wyprzeć tradycyjnie metody opracowywania nowych technologii. Zdaniem Jordana systemy oparte na DNA mogą również stać się korzystniejszą alternatywą dla gromadzenia danych w chmurze.

Więcej o: