Kursy walut 08.09. Złoty kuleje przez kumulację czynników. Obroni się? [kurs dolara, funta, euro]

Kursy walut rano w piątek 8 września. Dolar, euro i inne główne waluty umocniły się w ostatnim czasie wobec złotego. Powodów osłabienia polskiej waluty jest kilka. Wśród nich między innymi decyzja Rady Polityki Pieniężnej o mocnej obniżce stóp procentowych.
Zobacz wideo Piotr Kuczyński analityk domu inwestycyjnego Xelion wyjaśnia spadek złotówki

W czwartek 7 września Narodowy Bank Polski opublikował informację o średnich kursach walut. Kolejna tabela zostanie przedstawiona w piątek 8 września na stronie internetowej NBP. Nowych danych należy spodziewać się między godziną 11:45 a 12:15.

Średnie kursy walut NBP - czwartek 07.09.2023 r. [Kurs dolara, funta, euro, franka, rubla, hrywny]:

  • kurs euro: 4,5940 zł;
  • kurs dolara: 4,2890 zł;
  • kurs franka szwajcarskiego: 4,8067 zł;
  • kurs funta szterlinga: 5,3518 zł.

Kursy walut na żywo - piątek 08.09.2023 r. [Kurs dolara, funta, euro, franka, rubla, hrywny]:

W ostatnim czasie złoty wyraźnie traci, ale powodów tej sytuacji jest kilka. Polska waluta najpierw zaczęła słabnąć przez czynniki zewnętrzne. - Dolar globalnie od połowy lipca bardzo się umacnia - mówił Piotr Kuczyński, analityk DI Xelion w programie "Studio Biznes". Wskazywał również, że można było oczekiwać osłabienia złotego w związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. - Nie widzę powodów, dla których na fali niepewności okołowyborczej, by się sprzedawał. Wystarczy, że zagranica powie "poczekajmy" i nie będziemy kupowali złotego, to nie widzę powodu, żeby się nie osłabiał - stwierdził (więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ). Również ekonomista Przemysław Kwiecień wskazał, że w ciągu ostatnich kilku tygodni znacznie się pogorszyły uwarunkowania globalne. "Złoty i tak by tracił" - zauważył.

Kolejnym "ciosem" dla złotego była decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która ogłosiła mocną obniżkę stóp procentowych aż o 75 punktów bazowych, czyli do poziomu 6 procent (ekonomiści i analitycy spodziewali się, że stopy pozostaną na niezmienionym poziomie lub zostaną obniżone, ale tylko o 25 punktów bazowych). Te trzy czynniki, czyli mocny dolar, nadchodzące wybory i decyzja RPP wspólnie grają dziś na niekorzyść dla polskiej waluty.

W czwartek obyła się konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego, na której tłumaczył decyzję o radykalnej obniżce stóp. Mówił również o kursie złotego. Podczas ponad dwugodzinnego wystąpienia Glapińskiego, na którym mówił, że złoty "obroni się", polska waluta notowała kolejne kilkugroszowe spadki. Szczegóły można przeczytać w poniższym artykule:

A jak sytuacja wygląda obecnie? W piątek o godz. 7:15 dolar traci w tempie 0,20 proc. od poprzedniego zamknięcia i kosztuje ok. 4,32 zł (30 sierpnia "zielony" był po ok. 4,10 zł). Euro i funt szterling przy ledwie zauważalnych spadkach rzędu 0,03-0,04 proc. kosztują odpowiednio 4,62 zł i 5,39 zł. Z kolei frank szwajcarski bez zmian, a zapłacimy za niego 4,84 zł. "Kurs EUR/PLN wymazał ponad połowę spadku od lutowego szczytu 4,80 zł. Od początku miesiąca wzrósł o przeszło 3 procent. Dolar podrożał prawie 5 procent" - wskazał Bartosz Sawicki, analityk rynków finansowych w cinkciarz.pl.

Kurs euro do dolara wynosi 1,07 dolara. To oznacza wzrost o 0,16 proc. od poprzedniego zamknięcia. Rubel zyskuje wobec złotego w tempie 0,49 procent i kosztuje dziś 0,0436 zł. Natomiast hrywna ukraińska przy mocnym wzroście na poziomie 2,38 proc. jest po 0,1161 zł.

Kalendarz makroekonomiczny

Poniżej przedstawiamy kalendarium wydarzeń makroekonomicznych na piątek, 8 września 2023 r., przygotowane przez analityków Macronext:

  • 08:00: Niemcy - Inflacja konsumencka fin., sierpień;
  • 15:00: USA - Wystąpienie publiczne członka zarządu Fed (Michael S. Barr);
  • 16:00: USA - Zapasy hurtowników (m/m), lipiec (prognoza: -0,1 proc.; poprzednia: -0,5 proc.);
  • 19:00: USA - Liczba wież wiertniczych dla rynku ropy, tydzień;
  • 21:00: USA - Kredyt konsumencki (USD), lipiec (prognoza: 16,3 mld; poprzednia: 17,8 mld).
Więcej o: