Kursy walut 13.09. Złoty dalej się wykrwawia. "W 4 dni stracił tyle, ile zyskał przez 4 miesiące" [kurs dolara, funta, euro]

Kursy walut rano w środę 13 września. Złoty rano znów traci wobec głównych zagranicznych walut. Eksperci podkreślają wagę obniżki stóp procentowych. Ale na złotego mocno wpływa też to, co dzieje się z dolarem. I dziś poznamy ważne dla dolara dane: inflację w USA.

We wtorek 12 września Narodowy Bank Polski opublikował informację o średnich kursach walut. Kolejna tabela zostanie przedstawiona w środę 13 września na stronie internetowej NBP. Nowych danych należy spodziewać się między godziną 11:45 a 12:15.

Zobacz wideo Piotr Kuczyński analityk domu inwestycyjnego Xelion wyjaśnia spadek złotówki

Średnie kursy walut NBP - wtorek 12.09.2023 r. [Kurs dolara, funta, euro, franka, rubla, hrywny]:

 • kurs euro: 4,6836 zł;
 • kurs dolara: 4,3711 zł;
 • kurs franka szwajcarskiego: 4,9015 zł;
 • kurs funta szterlinga: 5,4495 zł.

Kursy walut na żywo - środa 13.09.2023 r. [Kurs dolara, funta, euro, franka, rubla, hrywny]:

Analitycy ING Banku Śląskiego zauważają, że w 4 dni złoty stracił tyle, ile zyskał przez 4 miesiące (kwiecień-lipiec). "To wyraz obaw rynków finansowych czy można zapanować nad inflacją po dużej obniżce i zapowiedziach kolejnych przez NBP. Przypominamy, że potrzeby pożyczkowe w 2024 rok są tak wysokie, że nie da się ich już finansować tylko krajowymi oszczędnościami, potrzebujemy zagranicznego kapitału, a ten właśnie pokazuje, że nam nie ufa" - tłumaczą spadek polskiej waluty eksperci ING.

Za amerykańskiego dolara należy zapłacić 4,34 zł. Waluta ta rośnie wobec złotego o 0,14 proc. Złoty w porównaniu do franka szwajcarskiego także jest słabszy niż wczoraj na koniec dnia, choć i tak wygląda lepiej niż wczoraj w południe, kiedy za szwajcarską walutę trzeba było zapłacić nawet 4,90 zł. Około godziny 7:15 frank szwajcarski kosztuje 4,86 zł i umacnia się w tempie 0,08 proc. W tym samym tempie umacnia się funt szterling, który kosztuje 5,42 zł. Euro z kolei kosztuje 4,66 zł i rano nie widać ani tendencji wzrostowych, ani spadkowych. Za hrywnę ukraińską trzeba zapłacić 0,1183 a za rubla rosyjskiego 0,0459 zł. 

Notowania dolara amerykańskiego wobec złotego, wykres trzydniowy.Notowania dolara amerykańskiego wobec złotego, wykres trzydniowy. Źródło: stooq.pl

Notowania franka szwajcarskiego wobec złotego, wykres trzydniowy.Notowania franka szwajcarskiego wobec złotego, wykres trzydniowy. Źródło: stooq.pl

Rajd w dół polskiej waluty przyspieszył po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych o 75 punktów bazowych. "Financial Times" opisuje, że to, co dzieje się z polską walutą po tej decyzji "może być ostrzeżeniem dla tych, którzy rozważają obniżki stóp procentowych, podczas gdy inflacja pozostaje wysoka". Salman Ahmed, globalny szef makro w Fidelity International w rozmowie z "FT" nazwał to posunięcie "ekstremalnym" i tłumaczył, że Polska wysłała rynkowi sygnał, że będzie tolerować inflację. Zresztą podobnego zdania są sami niektórzy członkowie RPP - ci "opozycyjni", wybrani przez Senat. Ludwik Kotecki w rozmowie z TVN-em mówił, że "ma nadzieję, że to, co się stało ze złotym do tej pory, jest wskazówką, że takie decyzje w sprawie stóp procentowych nie budują wiarygodności banku centralnego". 

Kalendarz makroekonomiczny

Poniżej przedstawiamy kalendarium wydarzeń makroekonomicznych na środę, 13 września 2023 r., przygotowane przez analityków Macronext:

 • 08:00 Wlk. Brytania: Miesięczny PKB, lipiec
 • 08:00 Rumunia: Inflacja CPI (r/r), sierpień
 • 08:30 Węgry: Produkcja przemysłowa fin., lipiec
 • 11:00 Strefa Euro: Produkcja przemysłowa, lipiec
 • 14:00 Polska: Bilans płatniczy, lipiec
 • 14:00 Węgry: Protokół z posiedzenia NBH, sierpień
 • 14:30 USA: Inflacja konsumencka, sierpień
Więcej o: