"Złota powyborcza jesień złotego". Polska waluta najmocniej zyskującą na świecie. Inne mogą się schować

Żadna inna waluta nie zyskuje we wtorek tyle, co złoty. To zasługa dobrego wyniku partii opozycyjnych w wyborach, co pozwoliło na znaczące umocnienie. Zdobycie większości w parlamencie oraz szansa na utworzenie przez opozycję rządu bardzo pomogło też giełdzie w Warszawie.

Złoty nie odpuszcza i wykorzystuje dobry moment po wyborach. Polska waluta już drugi dzień z rzędu wyraźnie zyskuje. Optymizm panuje w całym regionie, bo w poniedziałek zyskiwały też czeska korona oraz węgierski forint. "Obie te waluty zyskiwały jednak proporcjonalnie mniej niż polski złoty. Część analityków wskazuje to jako korzystny efekt polskich wyborów i zainteresowania regionem ogólnie. Część z kolei wskazuje na korzystne połączenie w czasie wyborów i dobrego sentymentu względem walut Europy Środkowowschodniej" - pisze Maciej Przygórzewski, dealer walutowy InternetowyKantor.pl. 

Zobacz wideo Mieszkańcy eurolandu zwykle lubią swoją walutę. Polska na euro jeszcze trochę poczeka

Złoty najszybciej rosnącą walutą na świecie

We wtorek rano złoty zyskał kolejne kilka groszy względem głównych walut. W środę około 13.00 kursy wyglądały następująco:

  • euro kosztuje 4,4292 zł (-2,4 gr)
  • dolar kosztuje 4,1994 zł (-1,8 gr)
  • frank kosztuje 4,6590 zł (-2,5 gr)
  • funt kosztuje 5,1035 zł (-4,8 gr). 

Do 16.40 zmiany na złotym były już jednak kosmetyczne. "Euro jest najtańsze od 14 sierpnia i o 27 groszy tańsze niż po wyprzedaży wywołanej przez RPP. Funt najtańszy od początku 2021 roku" - podsumowują analitycy macroNEXT. 

To wyniki tak dobre, że - jak donosi Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl - złoty jest w tym momencie najbardziej zyskującą waluta na świecie. 

Złota powyborcza jesień złotego. PLN jest w tym tygodniu najmocniej zyskującą walutą na świecie. EURPLN obniża się we wtorek o kolejne 0,5 proc. i spada do 4,43. Kurs euro od tegorocznych, letnich minimów dzielą już tylko trzy grosze

- pisze Bartosz Sawicki na Twitterze. 

W związku z wyborami rośnie też giełda

Wygrana opozycji przyniosła wzrosty nie tylko złotemu, ale też akcjom polskich spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. WIG20 zaliczył w poniedziałek najlepsze powyborcze otwarcie w historii i we wtorek nadal rośnie. Indeks WIG Banki zyskał wczoraj prawie 10 proc., a WIG20 ponad 5 proc. We wtorek po 10:00 indeks 20 największych spółek GPW zaczął dzień od ok. 2-proc. wzrostu względem ostatniego zamknięcia. Potem nastroje nieco się uspokoiły i o 17:00 było to już "tylko" +1,7 proc. To jednak wystarczyło, by WIG20 obronił 2100 punktów, które dały mu powyborcze zakupy inwestorów. 

W zaledwie 7 dni indeks WIG20 odrobił prawie 2 miesiące strat podczas spadków z okresu sierpień - początek października

- zauważają analitycy macroNEXT.

Więcej o: