Kurs euro runął błyskawicznie. Złoty reaguje po decyzji Rady Polityki Pieniężnej

Stopy procentowe pozostały w środę bez zmian. W przeciwieństwie do złotego, który zdecydowanie zareagował na decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Polska waluta wyraźnie umacnia się do dolara, euro i franka szwajcarskiego.

Główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wciąż wynosić będzie 5,75 proc. - tak zdecydowała w środę Rady Polityki Pieniężnej. Brak podwyżek i obniżek z zadowoleniem przyjęli inwestorzy na rynku walutowym. Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl zauważył, że po utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym pułapie złoty wyraźnie zyskuje. "Po decyzji kurs euro błyskawicznie runął o około 3 grosze, do 4,43 zł. Notowania EUR/PLN ponownie dzieli mniej niż 1 proc. od tegorocznego minimum" - wskazuje w swojej analizie.

Zobacz wideo Marek Zuber: Kredyty są nadal bardzo drogie, ale tańsze, niż były trzy miesiące temu

Zdecydowana reakcja polskiej waluty na decyzję Rady Polityki Pieniężnej

Około godziny 18:30 złoty dalej rośnie względem głównych zagranicznych walut. Najwyraźniej zyskuje wobec funta szterlinga, wobec którego idzie w górę o 0,68 proc. Za brytyjską walutę należy zapłacić 5,09 zł. Wyraźnie, bo o 0,53 proc. obniżył się kurs dolara. Amerykańska waluta kosztuje 4,15 zł. Z kolei za franka szwajcarskiego oraz euro należy zapłacić odpowiednio 4,61 zł oraz 4,44 zł. Waluty te tracą w tempie 0,50 proc.

Eksperci domu maklerskiego XTB w swojej analizie zauważają, że spadki euro oraz dolara zbliżają się do miesięcznych minimów. "Na EUR/PLN kurs znajduje się już poniżej poziomu z połowy września, w którym RPP rozpoczęła cykl obniżek stóp procentowych, natomiast kurs USD/PLN jest niewiele powyżej tego poziom" - czytamy. Podobne spostrzeżenia ma Michał Jóźwiak, analityk Ebury, który zauważył, że "para EUR/PLN znajduje się obecnie w dolnej części ciasnego korytarza 4,43–4,48, w którym znajduje się od publikacji wyników wyborów parlamentarnych". 

Ignacy Morawski z kolei uważa, że "rynek nie potraktował decyzji RPP jako fundamentalnej rewizji podejścia do polityki pieniężnej. A raczej przerwę w cięciach. Złoty umocnił się wyraźnie, ale 2 gorsze to nie jest gwałtowny ruch, stopy rynkowe przesunęły się o 0,2 pkt proc."

Więcej o: