Run na złotego i polskie akcje. Euro i funt nie były tak tanie od lat. Co się dzieje? [Kursy walut 15.11]

W środę 15 listopada kurs złotego wobec głównych światowych walut utrzymuje się na - w niektórych przypadkach - poziomach niewidzianym od lat. Wszystko w związku z danymi z gospodarki USA i Polski. Razem ze złotym dynamicznie zyskuje też krajowa giełda.

We wtorek 14 listopada Narodowy Bank Polski opublikował informację o średnich kursach walut. Kolejna tabela zostanie przedstawiona w środę 15 listopada na stronie internetowej NBP. Nowych danych należy spodziewać się między godziną 11:45 a 12:15.

Zobacz wideo Czy Morawiecki powoła nowego prezesa KNF-U i zabetonuje kolejną ważną instytucję?

Średnie kursy walut NBP - poniedziałek 13.11.2023 r. [Kurs dolara, funta, euro, franka]:

 • kurs euro: 4,4163 zł;
 • kurs dolara: 4,1210 zł;
 • kurs franka szwajcarskiego: 4,5720 zł;
 • kurs funta szterlinga: 5,0683 zł.

Notowania kursów walut na żywo - wtorek 14.11.2023 r. [Kurs dolara, funta, euro, franka, rubla, hrywny]:

To już trzeci dzień tego tygodnia, gdy rynek walutowy zaczyna bardzo spokojnie. Złoty waha się między nieznaczną stratą i zyskiem w zależności od waluty. Ale jako że we wtorek polska waluta bardzo mocno zyskała na wartości, za sukces trzeba uznać to, że środa nie zaczyna się od razu od ostrej korekty. PLN utrzymuje się więc na najwyższych poziomach od wielu miesięcy, a w przypadku funta i euro - od lat.

Dolar jest znów blisko granicy 4 zł, poniżej której ostatnio spadł w lipcu. Dziś rano kosztuje 4,04 zł, w zasadzie tyle samo co podczas wczorajszego zamknięcia, momentami amerykańska waluta waha się między wzrostem a stratą, ale dotyczy to wartości na poziomie trzeciego miejsca po przecinku. To osłabienie USD na światowych rynkach walutowych jest głównym powodem wzrostów złotego. Inflacja w USA okazała się bowiem mniejsza, niż spodziewali się eksperci.

"Inflacja w USA wyhamowała z 3,7 do 3,2 proc. r/r. Wskaźnik bazowy spadł do 4,0 proc. r/r. Niemal 10 proc. spadek cen paliw sprawił, że ceny nie wzrosły po raz pierwszy od lipca 2022 r. Fed więcej stóp nie podniesie, a dolar jest w opałach. USDPLN spada pod 4,10 pierwszy raz od sierpnia." - pisze na X Bartosz Sawicki, analityk cinkciarz.pl. 

Kurs dolaraKurs dolara fot. stooq.pl

Podobnie do dolara zachowuje się funt, który jest już blisko granicy 5 zł. Ostatnio notowania brytyjskiej waluty były tak niskie na początku 2021 roku, czyli niemal trzy lata temu. W środę za funta trzeba zapłacić 5,05 zł.

Kurs funtaKurs funta fot. stooq.pl

Frank szwajcarski i euro zyskują, ale wczoraj straciły po 3-4 grosze. Frank kosztuje 4,55 zł, czyli 0,12 proc. więcej niż podczas wtorkowego zamknięcia. To najniższe notowania od lipca. Z kolei euro nie było tak tanie od połowy 2020 roku, gdy za europejską walutę płacono mniej niż 4,40 zł. W środę 14 listopada kurs EUR/PLN wynosi 4,39 zł, o 0,02 proc. więcej niż wczoraj na zamknięciu. 

Kurs euroKurs euro fot. stooq.pl

Dobra kondycja złotego to zasługa nie tylko danych gospodarczych z USA, ale również z Polski. PKB naszego kraju urósł w III kwartale realnie rok do roku o 0,4 proc., a kwartał do kwartału polska gospodarka wzrosła o 1,4 proc. Inwestorzy to zauważyli i od wczoraj WIG20 urósł o ponad 103 punkty do 2236 dzisiaj. Od poprzedniego zamknięcia indeks zyskał aż 4,85 proc. Do tego WIG-Banki przekroczył 10 tys. punktów i uzyskał rekordowo wysoki wynik. Wzrost o 5,58 proc. zapewnił indeksowi 10,3 tys. pkt. 

WIG-20 ze sporym wzrostemWIG-20 ze sporym wzrostem fot. stooq.pl

Rekordowe wyniki WIG-BankiRekordowe wyniki WIG-Banki fot. stooq.pl

Kalendarz makroekonomiczny

Poniżej przedstawiamy kalendarium wydarzeń makroekonomicznych na środę, 15 listopada 2023 r., przygotowane przez analityków Macronext oraz Investing.com.

 • 08:00: Wielka Brytania - Inflacja konsumencka, październik r/r
 • 08:45: Francja - Inflacja konsumencka, październik r/r
 • 09:00: Strefa euro - Posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego dotyczące polityki niepieniężnej
 • 10:00: Polska - Inflacja konsumencka, październik r/r 
 • 11:00: Strefa euro - Produkcja przemysłowa, październik r/r 
 • 14:30: USA - Inflacja PPI, październik r/r 
 • 14:30: USA - Sprzedaż detaliczna, październik m/m
 • 16:30: USA - Zapasy ropy naftowej
Więcej o: