Orlen zwiększy wydobycie gazu z Norwegii. Wzrost niemal dwukrotny

Orlen zapowiedział zwiększenie wydobycia surowców w Norwegii. Koncern podpisał również porozumienie z norweskim Horisont Energi AS, w ramach którego spółka obejmie 50 proc. udziałów w złożu Polaris na Morzu Barentsa.
Zobacz wideo Co wpływa na ceny paliw? Czy jest szansa na obniżki? Pytamy Urszulę Cieślak

Podpisane we wtorek porozumienie dotyczy potencjalnej współpracy przy jednym z najbardziej zaawansowanych projektów magazynowania CO2 na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Orlen obejmie 50 proc. udziałów w złożu Polaris na Morzu Barentsa, dzięki czemu będzie operatorem tego złoża.

Orlen chce składować dwutlenek węgla pod dnem morza

Grupa zamierza zaoferować klientom nowe usługi związane z odbiorem i zarządzaniem przemysłowymi emisjami dwutlenku węgla. Jej przedstawiciele podkreślają, że do rozwoju tych usług Orlen zamierza wykorzystać doświadczenia zebrane na Morzu Barentsa. Norwegia jest jednym z liderów w rozwoju technologii wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla.

- Magazynowanie CO2 w Polsce, m.in. pod dnem Morza Bałtyckiego, będzie miało kluczowe znaczenie dla utrzymania konkurencyjności krajowego przemysłu w branżach obarczonych wysokimi kosztami emisji - mówił prezes Grupy Daniel Obajtek. Z kolei szef Rady Dyrektorów Horisont Energi Gabriel Clemens ocenił, że to ważny dzień dla wszystkich firm zajmujących się wychwytywaniem i magazynowaniem CO2. - Zmiany klimatu wymagają efektywnego działania na wielu polach - w zakresie efektywności energetycznej, w zakresie zielonego prądu, technologii takich jak zielony wodór, ale tez jednostki do wychwytywania i magazynowania CO2 - dodał.

Orlen chce zwiększyć wydobycie gazu

Zgodnie ze strategią Orlenu do 2030 r. koncern chce mieć możliwość magazynowania lub zagospodarowania 3 mln ton dwutlenku węgla rocznie. Grupa ma udziały w 91 koncesjach w Norwegii. Obecnie prowadzi wydobycie z 18 złóż. Orlen zapowiedział również, że do końca 2030 r. będzie chciał zwiększyć produkcję gazu ze swoich norweskich złóż do ok. 6 mld m sześc. rocznie. Oznaczać to będzie prawie dwukrotny wzrost w stosunku do 2022 r., kiedy produkcja wyniosła 3,5 mld m sześc. W wyniku zakończonej w maju tego roku integracji norweskich aktywów Grupy Orlen, wcześniej należących do PGNiG i LOTOS, koncern jest obecnie w pierwszej dziesiątce największych graczy na tym rynku pod względem zasobów oraz poziomu wydobycia ropy i gazu.

Więcej o: