Robot potrzebuje ogona!

Inżynierowie podkradają patenty jaszczurek i dinozaurów, żeby zaprojektować roboty, które przestaną się wreszcie przewracać przy gwałtownych manewrach

- Badanie jaszczurzych ogonów pozwoli nam stworzyć znacznie zwinniejsze roboty poszukiwawcze i ratunkowe - cieszy się prof. Robert J. Full , biolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Jego wielodyscyplinarny zespół przyrodników i inżynierów badał między innymi zdumiewającą przyczepność łapek gekona i jego umiejętność do natychmiastowego odwrócenia się w trakcie upadku.

Teraz studenci i współpracownicy prof. Fulla rozpoczęli badania skoków jaszczurki (agamy czerwonogłowej, jedna z nich na zdjęciu). Poza analizą zdjęć wykonanych ultraszybką kamerą, badacze postanowili udowodnić przydatność ogonów na prostym modelu matematycznym. Model trafił nie tylko do pamięci komputera, znalazł efektowne zastosowanie w czterokołowym robocie, który inżynierowie z laboratorium Fulla wyposażyli w ogon. Wyniki swoich eksperymentów opublikowali właśnie na łamach magazynu "Nature".

 Photo Credit Thomas Libby, Evan Chang-Siu and Pauline Jennings. Courtesy of PolyPEDAL Lab & CiBER/UC Berkeley

Odpowiednie oprogramowanie, korzystające z tricków jaszczurek pozwala maszynie tak sterować ogonem, że nawet rzucona w powietrze, nie traci właściwej orientacji i ląduje na czterech kołach. Ogon bardzo pomaga w poruszaniu się po różnych powierzchniach (także śliskich i zapiaszczonych) oraz stokach o dużym nachyleniu. Taka zwinność u robota może pozwolić na szybkie manewry w trudnym terenie, np. wśród gruzów po trzęsieniu ziemi. Zdaniem prof. Fulla będzie to szczególnie przydadne, gdy zechcemy, by maszyny sprawnie wykryły i oceniły rozmiary np. skażenia radiologicznego, chemicznego lub biologicznego na jakimś jakimś obszarze.

Roboty znacznie ustępują zwinnością wielu zwierzętom, więc każda poprawa tego stanu rzeczy ekscytuje konstruktorów, którzy bardzo docenili zastosowanie ogona.

Poza współcześnie żyjącymi jaszczurkami, naukowcy interesowali się dwunożnymi dinozaurami. Były one prawdopodobnie jeszcze sprawniejsze niż dzisiejsze gady (są w końcu przodkami ptaków), więc badaczy bardzo ciekawiła fizyka ruchu wymarłych zwierząt. Zespół prof. Fulla zapewnia, że imponujące skoki drapieżników z filmu "Park Jurajski" Spielberga nie są wcale przesadzone.

Więcej o: