Chcesz lepiej się skupiać? Pograj trochę
- Badania w różnych laboratoriach, włączając to nasze na Uniwersytecie w Toronto, pokazały że gry wideo mogą poprawić umiejętności skupienia uwagi, takie jak zdolność do szybkiego namierzenia i zidentyfikowania celu na chaotycznym tle - mówi kanadyjski psycholog prof. Ian Spence. - Ale nikt jak dotąd nie dowiódł, że pojawiają się zmiany w aktywności mózgu, które są bezpośrednim rezultatem grania.
Jego praca na ten temat ukaże się niebawem w prestiżowym "Journal of Cognitive Neuroscience". Dotychczasowe badania pokazywały różnice w aktywności mózgu między nałogowymi graczami i growymi abstynentami, ale naukowcy wciąż nie byli pewni, czy to wynik grania, czy raczej objaw pewnych wrodzonych predyspozycji. Innymi słowy, może gracze to taka specjalna grupa ludzi ze specjalnymi mózgami?
Po raz pierwszy udało się więc dowieść zmian w mózgu pod wpływem wirtualnych rozrywek. A w każdym razie - pozytywnych zmian, bo zgubny wpływ na emocje graczy naukowcy tropią z zapałem od dawna.
Kanadyjczycy zbadali grupę 25 osób, które wcześniej nie grywały w gry wideo. Wszyscy siedli do komputerów i odbyli po kilka sesji gry o łącznym czasie 10 godzin. Szesnaście osób grało w FPS, czyli "strzelankę", a dziewięcioosobowa grupa kontrolna rozwiązywała trójwymiarowe łamigłówki.
Przed i po graniu mózgi badanych zostały przeskanowane pod kątem aktywności szarych komórek związanych z tzw. uwagą wizualną. W trakcie rejestrowania fal mózgowych uczestnicy eksperymentu rozwiązywały więc stosowne testy na spostrzegawczość.
- Zdolności związane z uwagą wizualną są bardzo ważne w wielu codziennych czynnościach - wyjaśnia profesor Spence. - Jest niezbędne do takich rzeczy jak prowadzenie samochodu, śledzenie zmian na monitorze komputera, a nawet - unikanie potknięcia się w dziecięcym pokoju pełnym rozrzuconych zabawek.
Okazało się, że 10 godzin strzelania do przeciwników może zmodyfikować obszary mózgu pomagające w szybkim namierzeniu celu. Mózg nauczył się też łatwiej unikać rozproszenia uwagi.
Gry treningowe i symulatory od dawna są już stosowane w wielu armiach, podobną strategią treningową chwali się również norweski morderca Anders Breivik. Naukowcy właśnie dowiedli, że to rzeczywiście działa, a w dodatku - bardzo szybko.
-
Brexit. Mastercard zwiększy Brytyjczykom o co najmniej 400 proc. opłaty za transakcję kartą
-
Zmiany w bonie turystycznym. Prezydent podpisał ustawę. Co się zmienia?
-
Kosztowne porządki w Białym Domu. Pół miliona dol. na sprzątanie. "Nie widzieliśmy czegoś takiego"
-
Rząd chwali się wsparciem dla gmin górskich. Burmistrz Karpacza: Znikoma pomoc. Na miesiąc 250 zł
-
PIT 2021. Do kiedy trzeba się rozliczyć? Ile czeka się na zwrot podatku? Najważniejsze daty
- Niestachów. Ośrodek narciarski wystawiony na sprzedaż. "Nie jesteśmy w stanie przetrwać do kolejnego sezonu"
- Ziemia straciła 28 bilionów ton lodu. Trend zgodny z "najgorszym scenariuszem" klimatologów
- Brexit. Za zakupy w Wielkiej Brytanii zapłacił kilkadziesiąt procent więcej. "Doliczamy cło i VAT"
- Norweski dziennikarz w dwie godziny kupił w Polsce fałszywy wynik testu na COVID-19. Nie kosztował wiele
- Majątek Elona Muska przebił granicę 200 mld dolarów. Wcześniej dokonał tego tylko jeden człowiek