Sparaliżowana porusza robotyczną ręką za pomocą myśli

BrainGate to cyborgiczny interfejs mózg-komputer, który daje sparaliżowanym pacjentom odrobinę utraconej samodzielności

58-letnia kobieta podnosi do ust butelkę. Butelkę trzyma robot sterowany przez nią za pomocą myśli. Kobieta jest bowiem sparaliżowana i nie może nawet mówić. Piętnaście lat temu przeszła ciężki udar. Po raz pierwszy od tego czasu mogła samodzielnie sięgnąć po napój.

Udało się to dzięki cyborgizacji. Naukowcy wszczepili do jej kory ruchowej siatkę 96 malutkich elektrod. Dzięki temu komputer może odczytywać impulsy z neuronów odpowiedzialnych za ruch kończyn. Pacjentka była w stanie nauczyć się kontrolowania w ten sposób robotycznego ramienia podłączonego do jej mózgu.

- To było niezwykłe zobaczyć wtedy uśmiech na jej twarzy - powiedział prof. Leigh Hochberg z Brown University w Providence i Harvard Medical School w Bostonie (USA). - Całe lata paraliżu, a my byliśmy w stanie zarejestrować sygnały w mózgu, które przenoszą informacje o ruchu kończyn we wszystkich wymiarach i te sygnały można było wykorzystać do poruszania zewnętrzego urządzenia.

W ramach wciąż trwających prób klinicznych badacze przetestowali system z udziałem dwójki sparaliżowanych pacjentów. Wyniki opisali w magazynie "Nature". Przy projekcie pracują naukowcy z kilku bardzo prestiżowych placówek amerykańskich i niemieckich.

Prof. Hochberg ostrożnie zapowiada, że czekają ich jeszcze długie lata pracy, nim opracowane przez nich urządzenie trafi na rynek. Pierwsze próby były prowadzone w kontrolowanych warunkach, z technikiem kalibrującym sprzęt przed każdym użyciem.

Uczestnicy eksperymentu uczyli się obsługi robotycznego ramienia, wyobrażając sobie ruchy własnych rąk. Efekty napawają optymizmem, bo oboje mogli wkrótce wykonywać dość złożone zadania.

Dalsze prace zespołu BrainGate zmierzają do tego, by wszczepione elektrody dawały gwarancję trwałości i wielu lat działania, łączyły się z zewnętrznym sprzętem bezprzewodowo i nie wymagały obsługi technicznej.

Interfejs może sterować zewnętrznym ramieniem, albo ruchomymi protezami. Trwają też intensywne prace nad elektryczną stymulacją mięśni. Eksperymenty na małpach pokazały, że można w ten sposób ponownie uruchomić sparaliżowane kończyny, omijając fragmenty układu nerwowego zniszczone udarem lub wypadkiem.

 

 

 

Tak wyglądają elektrody wszczepiane do mózgu:

Caption: The BrainGate array, which is implanted on the motor cortex, comprises nearly 100 electrodes on a chip the size of a baby aspirin.Credit: www.braingate2.orgwww.braingate2.org