Zakaz dla starych diesli ma dotyczyć niektórych odcinków autostrady w Niemczech

Miasta Essen i Gelsenkirchen w Zagłębiu Ruhry muszą przygotować się na wprowadzenie w przyszłym roku zakazu jazdy dla starszych modeli aut z silnikiem diesla. Zakaz obejmuje po raz pierwszy niektóre odcinki autostrady.

Chodzi o mocno uczęszczaną autostradę A40, która przebiega przez miasto Essen i inne miasta Zagłębia Ruhry. Zakazem ma zostać objęte centrum Essen oraz część terenów miejskich miasta Gelsenkirchen. Dotyczyć ma on od 1 lipca pojazdów z silnikami diesla spełniających normę Euro 4, a od września także normę Euro 5.

Tym samym sąd w Gelsenkirchen przyznał rację organizacji ekologicznej Deutsche Umwelthilfe (DUH). Od lat walczy ona o wyegzekwowanie na terenie Niemiec unijnych norm emisji spalin.

Działacze DUH mówili o "dotąd najważniejszym wyroku w kwestii ochrony zdrowia". Niedawno organizacja ta odniosła także sukces przed sądem w Kolonii.

Władze kraju związkowego Północna Nadrenia-Westfalia zapowiedziały odwołanie od wyroku.

Jak dotąd zakazy jazdy dla samochodów z silnikiem diesla obowiązują tylko na niektórych ulicach Hamburga. Inne niemieckie miasta, takie jak Berlin, Frankfurt czy Stuttgart przygotowują się do ich wprowadzenia.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (81)
Niemiecki diesel na wstecznym biegu. Zakaz dla aut ma dotyczyć niektórych odcinków autostrady
Zaloguj się
 • smiki48

  Oceniono 32 razy 16

  może właściciele samochodów, którzy dostaną zakaz poruszania wystąpią do rządów o naprawienie szkody. W końcu kupili samochody zgodnie z obowiązującym prawem

 • kchc

  Oceniono 11 razy 11

  "Dotyczyć ma on od 1 lipca pojazdów z silnikami diesla spełniających normę Euro 4, a od września także normę Euro 5." - Wniosek: zakaz NIE dotyczy pojazdów nie spełniajacych ww. norm.

 • komentator.81

  Oceniono 19 razy 7

  PIĘKNA ŚCIEMA z tymi dieslami.

  Cała tak akcja NIBY EKOLOGICZNA ma na celu stworzenie ALIBI do PAŃSTWOWEGO DOTOWANIA koncernów motoryzacyjnych w Niemczech.

  Po aferze z fałszowaniem silników, potrzebne im potężne wsparcie finansowe.

  Wspieranie prywatnego biznesu pieniędzmi PAŃSTWOWYMI jest wg UE wbrew zasadzie konkurencyjności (patrz Polska i stocznie).

  Natomiast jeśli wspierane są niemieckie koncerny motoryzacyjne (po płaszczykiem "eko") to już co innego. po 5 000 - 10 000 euro dopłaty za model to niezła sumka.

 • tomasz0111

  Oceniono 5 razy 5

  Lipiec i wrzesień już były, więc raczej nie chodzi o ten rok? Więc o który?!
  Zakaz dotyczyć ma silników spełniających normę, czy może tych nie spełniających?!
  Kto w ogóle pisał (a raczej przeklejał z tłumacza Google) ten artykuł?

 • alighator2x

  Oceniono 7 razy 5

  albo jakaś pomyłka w tekście, albo tam kogoś zdrowo pogrzało. zakaz ma dotyczy także normy euro 5? czyli nawet dla aut sprzed września 2015?

 • polsilver100

  Oceniono 21 razy 3

  Ludzie pokupowali legalnie samochody z homologacją itd. Naraz zabrania się nimi jeżdżenia toć to bandytyzm i bezprawie. Jeśli koncerny oszukały to niech rząd się za nie bierze, tylko niestety to koncerny i lobbyści rządzą a nie rząd. Merkel ma wielki pysk jeśli chodzi o prawo w innych krajach, u siebie milczy

 • polsilver100

  Oceniono 12 razy 2

  Powietrze w Niemczech nigdy nie było takie czyste jak dzisiaj. 20 czy 30 lat temu jakoś nikt się nie czepiał. A najbardziej drä się ci co po 2 paczki papierosów palą dziennie

 • kamillwawa

  Oceniono 9 razy 1

  Wyobraźmy sobie analogię. Wybodowałem dom zgodnie z wszystkimi przepisami. Nagle te zmieniają się i jego ściany nie są wystarczająco szerokie jak chcą tego zaktualizowane przepisy. Przychodzi zakaz użytkowania i zaraz potem nakaz rozbiórki. Przecież to rozbój w biały dzień. Rozumiem, że technologia spalinowa jest przestarzała ale czy nie lepiej wprowadzić przepisy że diesle mogą jeżdzić np. do 2027 po to by ludzi do tego przygotować i przyzwyczaić.

 • k_r_m

  Oceniono 1 raz 1

  Euro 5 chyba nie oznacza jakiś bardzo starych silników

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX