Wicekanclerz Niemiec: Skończyły się tłuste lata. Koncerny proszone do kasy?

Dzięki ciągłemu wzrostowi gospodarczemu Niemcom powodziło się świetnie w ostatnich latach. Ale to się kończy - przepowiada wicekanclerz i minister finansów RFN.

Olaf Scholz, minister finansów Niemiec przewiduje koniec wieloletniej prosperity gospodarczej w Niemczech. - Dobre czasy, kiedy państwo miało nadspodziewanie wysokie wpływy podatkowe, chylą się ku końcowi - powiedział polityk SPD w rozmowie z "Bild am Sonntag".

Nadwyżkę wpływów podatkowych będzie można zarejestrować jeszcze za ubiegły rok, ale już nie za dalsze. Skończyły się tłuste lata - zaznaczył.

Podatek solidarnościowy tylko dla bogatych

Minister Scholz w dalszym ciągu przeciwny jest zniesieniu tak zwanego podatku solidarnościowego, czego domaga się część współrządzących chedeków. Jak podkreśla, w negocjacjach koalicyjnych nie bez powodu ustaliliśmy, że obywatele o bardzo wysokich dochodach dalej mają płacić mają podatek solidarnościowy.

- Kto zarabia w roku milion euro, po zniesieniu tego podatku płaciłby 24 tys. mniej podatków. Nawet ja sam, zarabiający jako minister finansów 180 tys. euro rocznie, płaciłbym 3600 euro podatku mniej. To nie jest właściwa droga - powiedział Scholz. Ulgi z tytułu zniesienia podatku solidarnościowego z rokiem 2021 uszczupliłyby wpływy podatkowe o 10 mld euro. Podatek ten zostać ma zniesiony dla 90 proc. podatników.

Koncerny proszone do kasy

Niemiecki minister finansów domaga się natomiast, by wyżej opodatkować międzynarodowe mega koncerny jak Amazon, Facebook czy Starbucks. - Musimy udaremnić to, że koncerny te opodatkowują swoje zyski w innych krajach lub w ogóle nie płacą podatków - powiedział Scholz, wyjaśniając, że dąży do tego, by na płaszczyźnie międzynarodowej wprowadzić poziom minimalnego opodatkowania przedsiębiorstw i widzi ku temu dobre szanse.

- Poruszamy ten temat razem z Francją i Japonią podczas spotkań G7 i G20. Wygląda na to, że naszą stronę trzyma także amerykański rząd - powiedział. Jeżeli do roku 2020 nie będzie żadnego międzynarodowego porozumienia, Niemcy wraz z Francją będą chciały dopiąć europejskiego rozwiązania.

Kanclerz Olaf Scholz?

Na pytanie dziennikarzy "Bilda", czy Olaf Scholz wyobraża sobie kandydowanie na stanowisko kanclerza Niemiec, polityk zaznaczył, że SPD chce po następnych wyborach objąć stanowisko kanclerskie. Na pytanie, czy on sam odważyłby się na przejęcie takiej funkcji, socjaldemokrata przyznał, że tak, ale jak na razie kwestia ta nie jest aktualna.

Jest on przekonany, że gdyby socjaldemokraci bezpośrednio typowali kandydata na kanclerza, miałby on dobre szanse.

- Kiedy wierzyć sondażom, zaliczam się jakby nie było do polityków o największej popularności w społeczeństwie i wśród zwolenników SPD.

Były przewodniczący SPD Martin Schulz niedawno opowiedział się za takim bezpośrednim typowaniem kandydatów i jego propozycja spotkała się z szerokim poparciem partii. Wg aktualnego barometru politycznego, obecnie na SPD głos oddałoby 14-15 proc. wyborców.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (41)
Wicekanclerz Niemiec: Skończyły się tłuste lata. Koncerny proszone do kasy?
Zaloguj się
 • farcry3

  Oceniono 10 razy 6

  Ktoś na socjal musi płacić. I nie będzie to ten przysłowiowy 1% najbogatszych. Ci stosują tzw. optymalizację podatkową, czyli po prostu w majestacie prawa okradają pozostałych 99%. "Żółte kamizelki " już są. To kwestia czasu. że wybuchną kolejne protesty społeczne. Nadal mamy podział na szlachtę i chłopów pańszczyżnianych jak powiedział jeden z uczestników paryskich protestów.

 • ewropejczyk

  Oceniono 6 razy 4

  "Musimy udaremnić to, że koncerny te opodatkowują swoje zyski w innych krajach lub w ogóle nie płacą podatków"

  Rozumiem, że vicekanclerz nie będzie miał za złe, jeżeli tą samą zasadę polski rząd zastosuje do niemieckich firm, które nie płacą (lub tylko symbolicznie) podatków w Polsce.

 • genocidezionism

  Oceniono 1 raz 1

  PROSPERITA NIEMIEC SKOŃCZYŁA SIE DUŻO WCZEŚNIEJ NIŻ WTEDY GDY MERKEL WPUŚCIŁA
  MILION EMIGRANTÓW ZAROBKOWYCH DO LANDÓW. ZROBIŁA TO Z WYRACHOWANIA GDYŻ POTRZEBUJA NIEMCY POSTANAZISTOWSKIE NOWYCH NIEWOLNIKÓW.
  KONCERNY ZAWIODŁY - WIELKA ŚWIATPOWA AFERA NA 40 MLD USD WOLSWAGENA I JEJ UDZIAŁOWCÓW , AUDI , PORSCHE OSZUĆI NIEMIECCU NA SILNMIACH DIESLA NA RTAKA KASĘ PRZEKRĘCILI KLIENTÓW W USA TYLKO 10 MLD MUSIELI ZWRÓCIĆ W EUROPIE 0 ZWRÓCILI.
  BANKI ZAWIODŁY WIELKA AFERA bd BANKU I MACHINACJE NIEDOZWOLONYMI METODAMI FINASOWYMI ( NAZYWANYMI INSTRUMENTAMI) W SAMYM USA 15 MLD KARY ZAPŁACILI CI NIEMIECCY OSZUŚCI Z TEGO BANKU SPRZEDANEGO TERAZ SANTANDEROWI.
  FIRMY GOSPODARCZE ZAWIODŁY - OSZUŚCI IŁAPÓWKARZE Z SIEMENSA 15 MILIARDÓW KARY W USA.
  POMIMO ZAKAZÓW NAŁOZONYCH PRZEZ EU NA KONTAKTY GOSPODARCZE I HANDLOWE Z ROSJA KTÓRE SAMI NIEMCY PODPISALI POTAJEMNIE WYSYŁALI DO ROSJI SPRZĘT WOJSKOWY I PRZEMYSŁOWY ZAAWANSOWANY TECHNOLOGICZNIE.
  NORD STRIM 2 EU SPRZECIWIA SIE A MERKEL BREDZI ,ŻE SOLIDARNOŚĆ EUROPEJSKA NIE MA ZNACZENIA BO LICZY SIE TYLKO INTERES NIEMIEC.
  PRAWO NIEMIECKIE NIEMCY STOSUJA DLA SIEBIE A NAM POLAKOM KAŻĄ STOSOWAĆ INNE RÓZNE OD NIEMIECKIEGO WYMYŚLONE PRZEZ PEDERASTÓW Z NIDERLANDÓW

 • gorillaglu

  Oceniono 3 razy 1

  Za czasów Eisenhowera USA miało 91% podatek dla najbogatszych, i gospodarkę rosnącą jak na drożdżach. Tyle w temacie.

 • koenzymq10

  Oceniono 6 razy 0

  Partia, któa kiedyś miała zawsze 30% minimum, teraz oscyluje między 14-18%. Zamiast nich na horyzoncie AfD, któa coraz częsciej ma ok. 20% w sondażach, choć w lndtagach dostaje ok. 12-15%. Ale w następnych wyborach do bundestagu będzie petarda!

 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 15 razy -1

  Socjalistom nie podoba się, że ktokolwiek jeszcze cokolwiek zarabia. Nie wystarcza im, że od każdego sprzedanego przez Google, Amazona , czy Apple przedmiotu maja VAT. Nie obchodzi ich, że wszystkie te firmy płacą wysokie podatki w miejscu, gdzie zatrudniają pracowników.
  Wprowadzenie dodatkowego podatku dla firm w Europie skończy się podwyżkami dla klientów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX