Szesnastoletnia Szwedka w Davos: Chcę, byście działali, jakby płonął wasz dom

Szwedka Greta Thunberg zaapelowała do czołowych menedżerów na forum gospodarczym w Davos. Rozwiązanie kryzysu klimatycznego jest dziecinnie proste.

Zaangażowana w ochronę środowiska szesnastoletnia Greta Thunberg ze Szwecji zaapelowała do czołowych menedżerów i polityków w Davos o natychmiastowe podjęcie środków przeciwko zmianom klimatu. - Chcę, byście działali, jakby płonął wasz dom, bo tak się dzieje - powiedziała młoda aktywistka na światowym forum gospodarczym w Szwajcarii

- Nie chcę waszej pomocy, nie chcę, byście wątpili. Chcę, byście popadli w panikę i poczuli strach, który ja czuję codziennie - oświadczyła Szwedka podczas jednej z rund dyskusyjnych. Jej zdaniem czas uprzejmości się skończył. Rozwiązanie kryzysu klimatycznego jest największym i najbardziej kompleksowym wyzwaniem dla ludzkości. - W miejscach takich jak Davos chętnie opowiada się o sukcesach finansowych i odnosi się wrażenie, że liczą się tylko pieniądze i wzrost gospodarczy - powiedziała Greta Thunberg. Nastolatka podkreśliła jednocześnie, że ponieważ kryzys klimatyczny nie został jeszcze uznany za kryzys, wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z jego konsekwencji.

Jej zdaniem najprostszym rozwiązaniem jest "powstrzymanie emisji gazów cieplarnianych". Ale każdy musi podjąć decyzję, "bo nie ma szarej strefy, gdy chodzi o przeżycie". Ponieważ przeloty samolotem są dla klimatu szkodliwe, nastolatka przyjechała ze Szwecji na konferencję w Davos pociągiem.

Ruch "Fridays for Future"

Greta Thunberg w ramach ruchu "Fridays for Future" demonstruje od pół roku co piątek przed szwedzkim parlamentem w Sztokholmie. Ruch ten znajduje coraz większe poparcie na całym świecie. W piątek przed federalnym ministerstwem gospodarki oraz Urzędem Kanclerskim w Berlinie demonstrowało około 5 tys. uczniów. Ponad 25 tys. uczniów i studentów demonstrowało w ubiegły piątek w ponad 50 miastach Niemiec, opowiadając się za szybką rezygnacją z węgla. Dzień wcześniej demonstrowało 12 tys. uczniów w Belgii.

(dpa/jar)

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (135)
Szesnastoletnia Szwedka o środowisku w Davos: Chcę, byście działali, jakby płonął wasz dom
Zaloguj się
 • sodom2000

  Oceniono 36 razy 34

  Ale hipokryzja ,do Davos przylecialo okolob1.5 tys prywatnych odrzutowcow ,zeby rozmawiac o klimacie ,no prosze was

 • gazkom

  Oceniono 43 razy 19

  Nie chcę, żeby to zabrzmiało jakoś anty dziecięco. Dzieci potrafią być cudowne, dobre i czasem powiedzą coś mądrego.
  Ale nie chciałbym, żeby moje 16-letnia córka, zarządzała naszym domowym budżetem i podejmowała inne ważne dla rodziny decyzje.
  Wiele jest takich przypadków, gdy 19- 21-latek przeczyta, jakąś książkę Marksa, czy innego "filozofa społecznego". Nie ważne czy prawicowego, czy lewicowego. I już wie jak świat powinien być urządzony. Świat jest to naprawdę bardzo skomplikowany organizm. I jak coś zmienimy w jednym miejscu, to będzie to miało to reperkusje w innych miejscach.
  Nie jest to wpis przeciw ludziom działających przeciw ociepleniu klimatu. Po prostu mówię, że osoby które nie mają prawa prowadzić auta, czy kupić piwa, nagle się wypowiadają na wielkie tematy. Zachowajmy proporcje i dystans, do tego typu wypowiedzi.
  Pozdrawiam.

 • medycynaradziecka

  Oceniono 20 razy 16

  No dobra. Wszyscy się wzruszyli. Co dalej?

 • ericcartman

  Oceniono 26 razy 16

  Zalosna ustawka

 • masofrev

  Oceniono 17 razy 13

  > Rozwiązanie kryzysu klimatycznego jest dziecinnie proste. [tytuł]
  > Rozwiązanie kryzysu klimatycznego jest największym i najbardziej kompleksowym wyzwaniem dla ludzkości. [treść]
  Może dpa/jar zdecyduje się na jeden z tych wariantów?

 • helwiusz

  Oceniono 37 razy 13

  Ktoś powinien pannie Grecie wytłumaczyć, że lokomotywy takze spalają paliwo i że w związku z tym powinna wrócić do domu rowerem albo pieszo.

 • helwiusz

  Oceniono 24 razy 12

  Zamiast Króla Maciusia będziemy mieli Królową Gretę i niech to bedzie miarą naszego postępu.

 • jaceq

  Oceniono 19 razy 11

  Sympatyczna ogłupiona dziewuszko w stylu Astrid Lindgren: Twój dom już płonie dzięki Twoim socjalistycznym decydentom, którzy sprowadzają islamską zarazę, jakby to było złoto.

 • jack4yp

  Oceniono 16 razy 10

  Chcę, byście działali, jakby płonął wasz dom, bo tak się dzieje...
  Chcę, byście popadli w panikę i poczuli strach, który ja czuję codziennie...
  Czy to o inżynierach i lekarzach?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX