W Meklemburgii-Pomorzu Przednim pracują tysiące Polaków. Bez nich nie działałyby hotele

W niektórych placówkach w Ahlbeck, Heringsdorfie czy Zinnowitz Polacy stanowią już większość pracowników - donosi niemiecka rozgłośnia NDR.

W Meklemburgii-Pomorzu Przednim pracuje coraz więcej Polaków - informuje rozgłośnia NDR, powołując się na aktualne statystyki dotyczące rynku pracy. Jak podaje Urząd Pracy w Greifswaldzie, ok. 7600 Polek i Polaków zatrudnionych jest w Meklemburgii-Pomorzu Przednim i odprowadza składki na ubezpieczenie socjalne. To trzykrotnie więcej niż w roku 2013 - informuje rozgłośnia, cytując szefa Urzędu Pracy w Greifswaldzie, Heiko Mirassa.

Niemcy atrakcyjne

Według Mirassa większość polskich pracowników dojeżdża do pracy. Niektórzy jednak na stałe osiedlili się już w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Pomimo polepszenia się warunków pracy w Polsce i wzrostu płac, Polacy od lat chętnie podejmują pracę po drugiej stronie granicy - stwierdza Mirass.

Bez Polaków ani rusz

W Meklemburgii-Pomorzu Przednim Polacy pracują w niemal wszystkich branżach, najliczniej jednak w gastronomii, hotelarstwie i budownictwie. Wielu przedsiębiorców jest skazanych na Polaków dojeżdżających do pracy w Niemczech - czytamy na stronie rozgłośni NDR. Bez nich nie funkcjonowałyby hotele i restauracje na wyspie Uznam. "W niektórych placówkach w Ahlbeck, Heringsdorfie czy Zinnowitz to żadna marginalna liczba, tylko już większość pracowników" - donosi niemiecka rozgłośnia.

NDR zauważa jednak, że traci na tym polska gospodarka. Nad Wisłą brakuje dobrze wykształconych fachowców, którzy wybrali pracę w Niemczech. Zdaniem ekspertów w najbliższych latach problem jeszcze się pogłębi.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (28)
W Meklemburgii-Pomorzu Przednim pracują tysiące Polaków. Bez nich nie działałyby m.in. hotele
Zaloguj się
 • year68

  Oceniono 11 razy 11

  I bardzo dobrze ci ludzie robią. Nie tylko więcej zarabiają, to jeszcze będą mieć niemiecką emeryturę, bo na polską nie mają co liczyć. Każdy kto mieszka 50 km od granicy powinien się nad tym zastanowić w imię swojego interesu, a nie partyjniaków złodziei.

 • pedro.666

  Oceniono 13 razy 11

  No proszę. A Chrobry i Krzywousty tak się męczyli. I po co, skoro da się sprytniej i na luzie? ;)

 • lewica_os

  Oceniono 7 razy 7

  Pracują tam na swoja emeryturę, a w PL słowo emerytura zostanie zastąpione słowem jałmużna.

 • poppers68

  Oceniono 7 razy 5

  Nie widzę ABSOLUTNIE niczego sensacyjnego w tej informacji.
  Jesteśmy w Unii Europejskiej i zgodnie z traktatem obywatele Unii mają swobodę decyzji w obszarze zarówno miejsca zamieszkania jak i miejsca podjęcia pracy.
  Po to kraj podjął potężny wysiłek pozwalający na wejście do grupy krajów zachodniech unii aby ludzie mieli takie prawo.
  I nie jest to żadna imigracja. Decudujemy gdzie chcemy mieszkać i jak długo chcemy mieszkać.
  Inaczej się ma kwestia np, z obywatelami Ukrainy przebywającymi na terenie Unii.
  Ich oczekiwania traktowania TAK SAMO jak obywateli unijnych czasem irytuje a specjalne względy i podmaślanie przez rządy krajów wręcz wkurza. Bo to jest rodzaj cwaniactwa pozwalającego nie podwyższać pensji krajowym pracownikom.
  W przypadku Niemiec jest trochę inaczej. Choć sporo Niemców studiuje w Austrii lub przeprowadza się do Szwajcarii, tam mamy raczej kłopot z wiekiem społeczeństwa i niechęcią młodych do prac fizycznych.
  W Polsce mamy decyzje o wyjeździe do krajów Unii, które po prostu dobrze płacą a pracodawcy szanują pracownika. Zatem, zamiast podwyższać pensje i zmieniać tryb utyskującego na słabe obroty pracodawcę w Mercedesikiem na wynajem - głaszcze się np. obywateli Ukrainy.

 • azjael

  Oceniono 4 razy 4

  Krótka piłka. Po tym jak byłe NRD opustoszało, to są tam względnie tanie domy i mieszkania. Wielu Polaków z pogranicza najpierw kupiło tam lokum, ale pracowało w Polsce aż do momentu gdy ktoś skumał, że może tam zostać i założyć jakiś sklepik, albo inny zakład usługowy i tak stopniowo Polacy skolonizowali wschodnie Niemcy.
  Najfajniesze w tym jest to, że Niemcom, którzy tam zostali, bardzo się to spodobało, bo te ich miasteczka ożyły...

 • marc.pl

  Oceniono 4 razy 4

  W Polsce emerytury będą głodowe, ZUS już rozsyła prognozy w których większość zamyka się poniżej 1 tyś. zł. a więc kto chce mieć godną starość nie ma wyjścia musi pracować za granicą na przyszłą emeryturę.

 • zerozer52

  Oceniono 3 razy 3

  Trzeba by być jebniętym by nie skorzystać z takiej okazji.

 • nalesniku

  Oceniono 4 razy 2

  jak się kurdupel o tym dowie to endżi ma przesrane

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX